O FAKULTĚ
Vítejte na našich stránkách. Fakulta lesnická a dřevařská (FLD) České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se člení na 9 kateder, které pokrývají celou oblast vzdělání, vědy a spolupráce s praxí v oblasti lesnictví a dřevařství. FLD nabízí studentům třístupňové vzdělání. Působí také jako mezinárodní vědecko-výzkumné pracoviště a klade velký důraz na to, aby výsledky výzkumu okamžitě pomáhaly v lesnické a dřevařské praxi a dostávaly se do uznávaných odborných časopisů, na konference, kongresy, ale i do osvětových pořadů v médiích.
Jedním z dlouhodobých a strategických cílů Fakulty lesnické a dřevařské ČZU je posílení a prohloubení excelentních výstupů ve vědě a výzkumu. Toho fakulta dosahuje také díky současného projektu HIVE z výzvy ERA chairs.
V roce 2019 fakulta dokončila výukové a technologické centrum, které je díky nejmodernějším technologiím a vybavení jedno z nejlepších univerzitních center ve střední Evropě.
HISTORIE FAKULTY
Od roku 1848 se na pražské polytechnice přednášely Lesnické vědy, ale teprve po vzniku samostatného Československa se zřizuje samostatný obor Lesní inženýrství. Fakulta tedy odvozuje svoje počátky od roku 1919, a v novodobé historii je od roku 1990 součástí České zemědělské univerzity v Praze.
NAŠE ÚSPĚCHY
Fakulta koordinovala mezinárodní tým vědců, který vypracoval zprávu s doporučeními ke zmírnění dopadů kůrovcových kalamit v Evropě pro Evropský lesnický institut (EFI).
Díky projektu EXTEMIT – K, který byl zaměřen na řešení aktuálních i budoucích problémů v lesních ekosystémech v ČR způsobených klimatickou změnou, zkoumají vědci dosud nepoužívanou metodu monitoringu kůrovce v českých lesích. Kromě toho se výzkum zaměřil také na analýzu genomu lýkožrouta, která může přispět k lepšímu pochopení jeho chování a šíření. Výsledkem projektu je také patent na nový repelent proti kůrovci, který by mohl významně pomoci v boji proti jeho devastujícím účinkům na lesní porosty.
Posilujeme a prohlubujeme excelentní výstupy ve vědě a výzkumu. V rámci mezinárodního projektu EVA 4.0, jehož cílem bylo vybudování Centra excelentního výzkumu se zaměřením na významné vědecké problémy, kterými se fakulta zabývá se pořizují špičkové přístroje jako např. přístroj pro zjištění zastoupení izotopů v biologii významných prvků, nejmodernější kapalinový chromatograf nebo také růstové komory.
Vědci z naší fakulty zkoumají nové typy biomateriálů.
Díky genetice jsme schopni identifikovat různé ekotypy jednotlivých druhů stromů. Pracovníci fakulty se věnují také opomíjené problematice introdukovaných a méně zastoupených domácích dřevin, které studují z hlediska environmentálních účinků.
Týmy našich vědců popisují nové druhy živočichů jako např. nový rok dřevožravého termita s luskacími kusadly. Unikátní termit objevený v Kamerunu byl pojmenován Roisinitermes ebogoensis.
Odborníci z naší fakulty se podíleli na výzkumu afrického moru u divokých prasat a na zastavení šíření nákazy v ČR. Záměrem bylo vytvoření prstence kolem ohniska výskytu choroby o šířce minimálně 20 až 50 kilometrů, kde bude nízká populační hustota zvířat. Divočící pak nemohou přenášet nemoc do ostatních částí republiky.
Štěpán Hýsek, jeden z našich vědců, navíc získal prestižní grant z výzvy Marie Skłodowska-Curie Actions. Jeho projekt se zabývá využitím recyklovaného dřeva a ligninu v materiálech pro nosné, ale i tepelně izolační účely. Za nejzajímavější pokládá vývoj technologie dekontaminace recyklovaného dřeva během výroby nových kompozitů.
Sledujte nás