Katedra myslivosti a lesnické zoologie má několik hlavních směrů, kterými se její členové ubírají. Na katedře působí několik pracovníků zabývajících se mysliveckým managementem (doc. Hanzal), prostorovou aktivitou zvěře a populační dynamikou zvěře (Ježek, Ph.D., doc. Podgórski, doc. Kušta), zoologií obratlovců (prof. Červený), magnetickou orientací zvěře a zvířat (prof. Burda, doc. Hart, Benediktová, Ph.D.), 3D zobrazovací technologie (Matějka Košinová, Ph.D.) a behaviorálním chování zvěře (prof. Bartoš, Másílková, Ph.D.).
Pedagogická činnost
Katedra zajišťuje výuku široké, avšak specializované palety předmětů zoologické a myslivecké povahy. Základ výuky tvoří předměty, které se týkají mysliveckého managementu (Péče o zvěř a životní prostředí, Myslivecká kynologie, Management myslivosti, Lovectví, Sokolnictví, Střelectví a balistika, Obornictví a bažantnictví, Lesnické a myslivecké stavby). Výuku navíc doplňují další předměty, které studentům rozšíří jejich znalosti například z předmětů Etologie, Anatomie a fyziologie zvěře, Zoologie, Veterinární péče o zvěř, nebo například Monitoringu volně žijících živočichů či Vliv hospodaření v krajině na populace živočichů. Katedra vypisuje každoročně volitelné předměty také pro zájemce z ostatních fakult ČZU (např. Myslivost). Průběžně se akreditují nové předměty, dotvářející profil absolventa tak, aby jeho vzdělání odpovídalo současným požadavkům praktického, ale i vědecko-výzkumného uplatnění. Katedra disponuje také rozsáhlými sbírkami, které tvoří dermoplastické preparáty, plastináty a kosterní sbírky.
Výzkumná činnost
Výzkumná činnost je zaměřena na několik hlavních oblastí zájmů. Významnou výzkumnou oblastí je studium prostorové aktivity zvěře. Katedra myslivosti a lesnické zoologie tak provádí telemetrické sledování siky, jelena evropského a prasete divokého. Základem je sledování zvířat pomocí GPS telemetrie a fotopastí. Díky tomuto vybavení se tak mohou členové katedry hlouběji zabývat reakcemi označených jedinců na antropogenní podněty, velice aktuální problematikou vlivu dopravy na zvěř a managementovými opatřeními v chovu zvěře. Dynamicky se v rámci katedry také rozvíjí studie zabývající se magnetickou orientací zvěře a zvířat. Již bylo publikováno několik studií prokazujících silný vliv magnetismu na život jelenů, srnců, lišek, psů, kachen a kaprů. Členové katedry se také zabývají osobností zvířat a zvěře neboli personalitou, což je individuální variabilita v chování. Studium osobnosti u zvířat bylo až do nedávné doby považováno za antropomorfické, ale nyní díky systematickému výzkumu není pochyb o tom, že rozdíly v chování mezi jedinci opravdu existují a mohou být i dědičné. Nesmíme zapomenout na 3D zobrazovací technologii, které jsou na naší katedře relativně novým bodem zájmu. K jeho rozvoji došlo až s výstavbou High-tech pavilonu a jeho uvedením do provozu. Právě zde se nachází nejdůležitější přístroje, které zprostředkovávají digitalizaci objektu.