Místnost: DP318
Kontaktní osoba: Ondřej Dvořák
V laboratoři je možné vystavit vzorky různých materiálů umělému urychlenému stárnutí. K testování nátěrů se používá takzvané přirozené stárnutí dle normy EN 927-3 a zrychlené umělé stárnutí dle normy EN 927-6. Zrychlené stárnutí se provádí v UV komorě a xenonové komoře („tzv. Xenotestu“), které jsou hlavním vybavením laboratoře. Ta je vybavena také klimatizační komorou. Komory dokáží imitovat zatížení materiálů v exteriéru, případně interiéru. Zároveň je možné zvýšit intenzitu dopadajícího záření a upravit počet cyklů jednotlivých typů namáhání.
Zkušební komory umožňují naprogramovat osvit výbojkami produkujícími záření různých vlnových délek, postřik demineralizovanou vodou, teplotu, případně vlhkost vzduchu. Zvýšená intenzita a navýšení počtu cyklických změn urychlují stárnutí povrchů materiálů a tím je možné predikovat jejich zatížení v reálných podmínkách, avšak v násobně kratší době. V některých případech jsou testy doplněny i cyklickým namáháním v klimatizační komoře, která umožňuje dosáhnout teploty až -30°C.
V laboratoři jsou testovány zejména různé nátěrové systémy na dřevě, ale i povrchové hydrofobizační úpravy betonu, plasty, nátěry na kovech a jiné stavební materiály, které jsou vystaveny působení povětrnostních vlivů. Ve výzkumné oblasti jsou určeny zejména pro selekci nejlepších nátěrů na dřevě, které jsou následně vystaveny přirozenému stárnutí na střeše Dřevařského pavilonu FLD.
Pro vyhodnocení změn hydrofobnosti povrchů je využíván goniometr Krüs, konfokální laserový mikroskop LEXT OLS 4200. Exaktně je vyhodnocován lesk, změna barvy, adheze, tvrdost nátěrů atd.