Rozvoj vzdělávání ve vztahu k vlivu probíhajících klimatických změn na loveckou turistiku
Doba trvání: 1. 9. 2020 – 31. 8. 2023
Rozpočet: 358 530 EUR
Koordinátor: Česká republika - ČZU, Fakulta lesnická a dřevařská – Ing. Kalábová, doc. Hart, doc. Horák
Partneři projektu:
- Srbsko – Univerzita Novi Sad, Přírodovědecká fakulta (The University of Novi Sad, Faculty of Sciences)
- Finsko – Helsinká univerzita, Institut venkovských věd (University of Helsinki, Ruralia Institute)
- Maďarsko – Národní zemědělský výzkumný a lesní výzkumný ústav (The National Agricultural Research and Innovation Centre Forest Research Institute)
Pro více informací: Web projektu
Projekt vznikl z důvodu nutnosti vytvořit vzdělávací materiály pro studenty i odborníky v oblasti loveckého cestovního ruchu. Loveckému cestovnímu ruchu se v rámci evropských zemí věnuje velmi malá pozornost, přitom má značný potenciál a v případě správného řízení může přispět k trvale udržitelnému hospodaření se zvěří, které přináší environmentální, ekonomické i sociální benefity celé spolčenosti.
Hlavními výstupy projektu budou vzdělávací materiály, a to slovník pojmů používaných v loveckém cestovním ruchu, neboť výrazy jsou velmi specifické. Slovník bude k dispozici v českém, anglickém, srbském, finském a maďarském jazyce. Do budoucna se předpokládá rozšiřování jazykových ekvivalentů. Druhým výstupem využitelným pro vzdělávání bude studie zaměřená na zhodnocení ekonomických efektů loveckého cestovního ruchu. Přístupy ekonomického zhodnocení se v jednotlivých zemích liší a poté není možné výstupy porovnávat. Součástí projektu bude řada dotazníkových šetření, jak mezi účastníky loveckého cestovního ruchu, tak laickou veřejností. Třetím výstupem bude případová studie zaměřená na zhodnocení potenciálu loveckého cestovního ruchu v jednotlivých zemích pomocí geografického informačního systému. Posledním výstupem bude knižní publikace, která se bude zaměřovat na problematiku loveckého cestovního ruchu komplexně, neboť takový materiál na evropském trhu zcela chybí.
Každý výstup bude veřejně dostupný v anglickém, českém, srbském, finském a maďarském jazyce.
V průběhu projektu je plánováno 5 koordinačních schůzek se všemi partnery. Na konci projektu jsou v každé zemi plánované diseminační semináře pro odbornou veřejnost, kde budou prezentovány výsledky projektu. Součástí projektu je také krátkodobý seminář pro 12 odborníků v dané oblasti s cílem seznámit je podrobně s vytvořenými materiály pro další použití ve výuce.
Mezi hlavní přidané hodnoty projektu patří zejména mezinárodní spolupráce v oblasti, která dosud byla jen velmi málo řešena zejména s ohledem na vzdělávání budoucích generací. Projekt si klade za cíl zlepšení strategického plánování v oblasti loveckého cestovního ruchu, zlepšení monitoringu a finanční podpory rozvoje loveckého cestovního ruchu v místech, kde je silný potenciál. Tým byl sestaven z evropských zemí, které se loveckým cestovním ruchem zabývají. V týmu je zapojeno 10 odborníků na lovecký cestovní ruch.
Lovecký cestovní ruch je považován za nástroj ochrany přírody. Evropští odborníci zdůrazňují svou ochotu a připravenost pro maximální úsilí o ochranu a zvýšení biologické rozmanitosti na zemědělských a lesních plochách, kde je umožněn lov. Zástupci evropských loveckých organizací souhlasí s tím, že je třeba usilovat o vypracování ekonomické koncepce a strategie využívání přírodních zdrojů a o nalezení řešení problémů spojených se změnou klimatu na mezinárodní úrovni. Zároveň souhlasí s tím, že by mělo být podporováno školení a vzdělávání v této oblasti, aby byli připraveni odborníci, kteří dané problematice rozumí a jsou připraveni zavést vhodná ochranná opatření.
Hlavním cílem projektu HUNTOUR je především vytvoření vzdělávacích materiálů pro následné rozhodování a řízení rozvoje loveckého cestovního ruchu v zemích Evropské unie. Pouze systematický sběr materiálů, srovnání na jednotném základě může vést k následnému vytvoření strategického plánu rozvoje v dané oblasti.
Hlavní cíle (G) – Činnosti (A):
(G1): zlepšit úroveň klíčových kompetencí a dovedností v oblasti loveckého cestovního ruchu s ohledem na potřebu strategického rozvoje této oblasti v souvislosti se změnami životního prostředí a změny klimatu - A: Tvorba vzdělávacích materiálů O1 - O4 (vícejazyčný slovník, případová studie, směrnice o osvědčených postupech, publikace o loveckém cestovním ruchu v angličtině a dalších partnerských jazycích)
G2) podpora zvyšování kvality, excelence v oblasti inovací a internacionalizace na úrovni vzdělávání, výzkumu a vzdělávací instituce prostřednictvím lepší mezinárodní spolupráce mezi poskytovateli vzdělávání a odborné přípravy a dalšími zúčastněnými stranami v oblasti loveckého cestovního ruchu. A: Vytvoření mezinárodního týmu odborníků; prohloubení spolupráce mezi vzdělávacími, výzkumnými organizacemi a zúčastněnými stranami v loveckém cestovním ruchu při sběru údajů pro primární výzkum; organizace krátkodobého školení zaměstnanců: na konci projektu bude v Praze uspořádáno odborné školení v lovecké turistice pro další vzdělávání. 18 účastníků vybraných v každé partnerské zemi bude poučeno, jak používat poskytnuté materiály během jejich přednášek pro studenty nebo pro profesionály.
G3) rozšířit mezinárodní rozměr vzdělávání podporou mobility a spolupráce mezi institucemi z různých zemí. A: Provádění nadnárodních projektových schůzek (TPM1-TMP5). Na konci projektu jsou v každé zúčastněné zemi naplánovány 4 diseminační akce, aby se výstupy projektu rozšířily mezi odbornou veřejnost. Pro vyzkoušení připravených vzdělávacích materiálů bude připraveno krátkodobé společné školení zaměstnanců: Odborné školení v lovecké turistice pro další vzdělávání
G4) zlepšit informovanost obyvatelstva v partnerských zemích o významu a výhodách loveckého cestovního ruchu prostřednictvím aktivit zaměřených na šíření informací;
G5) zlepšit jazykové dovednosti a podporovat jazykovou rozmanitost EU v mezikulturním povědomí se zaměřením na lovecký cestovní ruch A: všechny projektové činnosti povedou k naplnění G5
Hlavní cílové skupiny, které budou osloveny, jsou 1) studenti, lektoři v oblasti cestovního ruchu a lesnictví; 2) podnikatelé v loveckém cestovním ruchu; lovecké komunity 3) Lovecké orgány cestovního ruchu (mezinárodní, národní a místní úroveň). Díky propojení lovu a cestovního ruchu je vytvořen interdisciplinární projekt, takže výsledky lze použít jak v lesnictví, tak v cestovním ruchu. Výsledky programu HUNTOUR: 1. Nabízejí jedinečný vzdělávací balíček pro univerzity, aby mohli začít vzdělávat studenty v loveckém cestovním ruchu. 2. Podporovat tvořivost a inovativní vzdělávací postupy a prostředí zlepšováním znalostí loveckého cestovního ruchu. 3. podpora rozvoje strategií a metodik loveckého cestovního ruchu. 4. Usnadnit přístup studentů i loveckých komunit / úřadů k důležitým otevřeným vzdělávacím zdrojům. 5. Rozšířit význam lovu a lovecké turistiky pro širokou veřejnost. Silné evropské partnerství spojující silné stránky, schopnosti a odborné znalosti 10 partnerských členů ze 4 různých zemí (Česká republika - Česká zemědělská univerzita v Praze, Fakulta lesnická a dřevařská; Srbsko - Univerzita Novi Sad, Přírodovědecká fakulta; Finsko - Helsinská univerzita, Institut venkovských věd; Maďarsko - Národní zemědělský výzkumný a lesní výzkumný ústav) byl vytvořen s cílem vytvořit inovativní a praktický nástroj pro studenty cestovního ruchu a lesnictví. Partneři zapojení do týmu mají dlouholeté zkušenosti s řízením a prováděním projektů financovaných EU, a proto mohou implementaci tohoto projektu co nejúčinněji podpořit. Všichni členové projektu jsou odborníci na konkrétní oblast myslivosti nebo myslivosti. Projektový tým očekává budoucí spolupráci po skončení projektu HUNTOUR, aby pokračoval v posilování vzdělávání v lovecké turistice.