Místnost: HT010
Kontaktní osoba: Košinová Klára
Laboratoř 3D zobrazovacích technologií se zaměřuje převážně na kraniometrii, odontologii a anatomii zvěře. Druhy, ke kterým se ubírá nejvíce zájmu jsou srnec obecný a prase divoké, ale věnujeme se i mnoha jiným. Nejčastějším cílem kraniometrie je určení živočišného druhu, jeho poznání a zjišťování jeho etologických či ekologických vazeb, a to pomocí měření vzdáleností a rozměrů mezi stanovenými body na lebce obratlovců. Základní technologií používanou v kraniometrii je měření rozměrů pomocí posuvného měřítka. Mezi kraniometrické metody spadá rovněž měření paroží. K základním veličinám patří nejen délka, případně rozloha, ale u některých druhů, zejména u jelenovitých (Cervidae) měříme také objem paroží. Objem paroží je stanovován na základě metod uznaných CIC (International council for game and wildlife conservation).
Laboratoř 3D zobrazovacích technologií sestává z několika zařízení. Hlavním zařízením je 3D scanner ATOS (Advanced Topometric Sensor) Compact Scan 12M Essential Line. Jedná se o pohyblivé bezkontaktní zařízení tvořené stereo CCD kamerami s rozlišením 12Mpx a pruhovým projektorem. Tento 3D scanner dokáže snímat objekt s přesností až 0,01mm a měřicí systém Atos je certifikován pro metrologii. Zařízení je umístěno na polohovatelném stojanu a disponuje dvěma měřicími objemy – 300 a 600 mm. Zařízení je vybaveno modrým světlem, díky kterému je možné skenovat bez ohledu na světelné podmínky. Skener využívá metody Fringe Projection, kdy jsou na plochu pomocí laseru promítány přesné pruhy, které se deformují na základě tvaru objektu. Systém ATOS využívá postupu triangulace. Aby bylo dosaženo celkové digitalizace, je třeba objekt nasnímat z různých úhlů. Systém ATOS sám převede tyto pořízené záběry do společného souřadného systému. Hlavní předností 3D scanneru je vysoké rozlišení při snímání povrchu objektu. Pro zvýšení ergonomie používání přístroje je 3D scanner doplněn o automatickou otočnou podložku, která zajišťuje snímání objektu po přesně vyměřených sekcích.
V laboratoři dále najdeme 3D tiskárnu Stratasys F370. Tato tiskárna umožňuje zhotovit velmi přesné prototypy z několika druhů termoplastů. Plně koresponduje s naším 3D scannerem, dokážeme si tedy objekt nasnímat, upravit a následně jej vytisknout dle našich požadavků. Při tisku objektu je využíván základní, stavební materiál a materiál podpůrný. V případě komplikovanějších modelů je třeba tento materiál takzvaně vyprat. Pro tyto účely využíváme další přístroj v této laboratoři, kterým je pračka SCA3600, která s použitím chemického roztoku dokáže podpůrný materiál rozpustit a vymýt.