Místnost: HT109
Kontaktní osoba: Jiří Synek
Laboratoř je vybavena plastinačním přístrojem firmy Biodur. Přístroj byl patentován v roce 1977 anatomem Guntherem von Hagensem. Stále se jedná o poměrně unikátní zařízení, které je v České republice pouze v jednotkách kusů. Přístroj byl vyvinut především pro výuku studentů medicíny, ale jeho využití je mnohem širší.
S jeho využitím je možno uchovávat měkké tkáně vyšších obratlovců bez uložení ve fixačních roztocích při zachování všech detailů a zároveň minimálními náklady na údržbu. Dále je možné plastinovat prakticky všechny obratlovce i bezobratlé (včetně jejich vývojových stádií) se zachováním morfologie i anatomie, rostliny a jejich části, nebo například houby.
Celý princip přístroje spočívá v kompletním vysušením vzorku a nahrazení jeho buněčné a mezibuněčné vody plastinačním silikonem. Vzhledem k tomu že se zde pracuje s velkým množstvím acetonu je přístroj rozdělen na dvě místnosti, strojovnu a vlastní plastinační místnost. Ve strojovně jsou umístěny chladící jednotky k mrazícím komorám, vakuové čerpadlo a čerpadlo pro vytvrzovací komoru.
V plastinační místnosti je umístěna mrazící komora (-20 °C) pro sušení vzorků v acetonu, mrazící komora (-20 °C) s vakuovou komorou pro nucenou impregnaci silikonem a vytvrzovací komora pro finální úpravu vzorků.
Ačkoli celý proces plastinace může zabrat i několik měsíců, prakticky neexistuje živočich nebo jeho část, která by nemohla být zplastinována při zachování váhy, tvaru, barvy a například možnosti následného CT skenu.