Místnost: DP319
Kontaktní osoba: Martin Häckel
Sbírkovna, resp. sbírka zoologických preparátů FLD, byla zřízena především pro výukové účely. Obsahuje řadu legálně držených zoologických preparátů několika základních typů. Cílem je zpřístupnit studentům i pracovníkům ČZU přehled o zástupcích zejména středoevropské fauny a také poskytnout náhled na výsledky práce studentů taxidermických oborů.
V současné době je ve sbírce deponováno několik stovek preparátů značné finanční hodnoty a obrovské ceny vědecké. Preparáty jsou neustále doplňovány a pečlivě katalogizovány. Z původního záměru sestavit kolekci preparátů středoevropských ptáků (Aves) a savců (Mammalia) se sbírka rozrůstá především díky programu plastinace (viz Laboratoř plastinace) i o jinak obtížněji zhotovitelné preparáty studenokrevných obratlovců zijících v naší zemi, tj. plazů (Reptilia), obojživelníků (Amphibia), paprskoploutvých ryb (Actinopterygii) a kruhoústých obratlovců (Cyclostomata).
Hlavní část dosud stále tvoří savčí a ptačí preparáty, a to taxidermické (vycpaniny, balky apod.), osteologické (kostry, lebky apod.) a další (rohy sudokopytníků, sádrové odlitky stop apod.). Preparáty jsou zachyceny v základních (stoj, sed) i dynamickcých pozicích (ve skoku, při plavání, letové preparáty ptačích druhů).
Uspořádání preparátů ve sbírkovně se snaží sledovat dynamiku taxonomie, tzn. jednotlivé taxony (živočišné druhy) jsou uspořádány pokud možno v příslušných systematických kategoriích (např. šelmy psovité (Canidae), následují lasicovité (Mustelidae), u ptáků jsou zleva doprava uspořádány preparáty hrabavých (Galkliformes), následují vrubozobí (Anseriformes) až po pěvce (Passeriformes).
U závěsných letových preparátů ptačích druhů je kladen důraz na vnitřní i vnější anatomické zobrazení konkrétního druhu. tj. vždy je pod letovým závěsným taxidermickým preparátem na stejném závěsu připevněn konspecifický preparát osteologický , tj. kostra stejného druhu jako nad ním umístěné vycpaniny.
Všechny preparáty jsou evidovány, determinovány do druhu i poddruhu a označeny determinační cedulkou (většinou skrytě, z výukových důvodů není determinační štítek zvenčí viditelný, viditelné zůstávají pouze názvy vyšších taxonů jako čeledi a řády). Preparáty taxonů podléhajících zvláštnímu režimu podle zákona o zvláště chráněných druzích rostlin a živočichů (odd. III živočišné druhy ze seznamu vyhlášky 395/1992 Sb. a její změny č. 175/2006 Sb) jsou zastoupeny v předepsaných maximálních počtech a podléhají zvláštní evidenci.