Název originální: Přípravek pro repelenci lýkožrouta smrkového
Rok: 2022
Projekt podpořen: Extemit K
Autoři:
Ing. Anna Jirošová, PhD., Ing. Rastislav Jakuš, PhD., Ing. Roman Modlinger, PhD., Prof. Ing. Marek Turčáni, PhD, Prof. Fredrik Schlyter
Popis:
Metoda ochrany smrků ztepilých Je založena na principu aktivity určitých přírodních látek jako odpuzovačů lýkožrouta smrkového. Látky pochází z biologické niky lýkožrouta, a speciální analytickou detekční metodou, kdy se jako detektor aktivity používá samotné tykadlo hmyzu bylo zjištěno (Binyameen et al. 2014(Andersson et al. 2009)) že lýkožrout smrkový má pro tyto látky receptory, tedy je cítí a je pravděpodobné, že budou ovlivňovat jeho chování. V sérii polních pokusů s lapači a odparníky pak byla zjištěna míra jejich aktivity(Binyameen et al. 2014; Schiebe et al. 2011)
Jedná se o látky s tzv. anti-atraktivními účinky:
- těkavé látky ze zelenolistých stromů, (alkoholy, aldehydy, acetáty řetězců s 6 ti uhlíky), které kůrovci indikují nepřistávat na nevhodném hostitelském stromě(Zhang et al. 1999)
- látka z kůry břízy, buku a dalších zelenolistých stromů, opět značící nevhodný hostitelský strom trans-conophtorin (Zhang and Schlyter 2000)
- těkavé látky z mycelií hub (1-Okten-3-ol, a 3-Oktanol)
- těkavá látka samotného smrku, která byla detekována u rezistentních stromů (1.8-cineol) (Andersson et al. 2010)
- těkavá látka, která je ve větším množství u mladých smrků, a může tak značit jejich věkové optimum (trans-4-thujanol) (Blazyte-Cereskiene et al. 2016, Jirosova et al. 2020, submitted)
Tyto látky především snížují odchyty brouků na agregační feromon, sami o sobě brouky odpuzují jen slabě. Ovšem snížení agregačních schopností agresívního druhu, který používá tak potentní agregační feromon, jako je lýkožrout smrkový by mohlo být alternativní metodikou přispívající k jeho kontrole.
Výhody této metody je tzv. zelený management, žádná z použitých látek není v používaném množství toxická, všechny pochází přímo z dané ekologické niky.
Přípravek by měl být vhodný v lesnictví pro ochranu plošných zapojených lesních porostů. Přípravek by byl dále vhodný pro ochranu porostních stěn v porostech čeledi borovicovitých, které jsou obvyklými prvními cíli lýkožrouta v porostech, a tvoří tak ohniska jeho šíření. Dále je úkolem vynálezu připravit přípravek vhodný v arboristice či například veřejných parcích pro ochranu jednotlivých smrků, nebo stromy z jiných čeledí borovicovitých, před napadením lýkožroutem.
Patent: ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE. Přípravek pro repelenci lýkožrouta smrkového. Původci: Anna JIROŠOVÁ, Rastislav JAKUŠ, Roman MODLINGER, Marek TURČÁNI, Frederik SCHLYTER. Přihl.: 13.12.2021. Uděl.: 18.11.2022. Patentový spis CZ 309426 B6.