Dny otevřených dveří
Naše fakulta uspořádala v roce 2023 Dny otevřených dveří (DOD) ve dvou termínech. První probíhal v lednu (dvoudenní – pátek, sobota) a druhý v březnu (jednodenní – pátek). Podle vyplněných dotazníků navštívilo DOD 232 zájemců o studium. Uchazeči si mohli projít zázemí fakulty, získat informace o studiu, prohlédnout si ukázky jednotlivých kateder a zaposlouchat se do tónů lovecké hudby. Vyzkoušeli si simulátor harvestoru, virtuální realitu v lese, práci arboristy, laserovou střelnici, prohlédli si ukázky taxidermie, dendrochronologickou a genetickou laboratoř. Uchazečům byly také představeny jednotlivé aktivity fakultních studentských spolků, včetně ukázky loveckých dravců. Po přednáškách o studiu vždy následovala prohlídka areálu.
Letní škola v Rakousku a Slovinsku
Naše fakulta zorganizovala pro studenty FLD v termínu 23. února až 2. března letní školu. Hlavním cílem bylo seznámit studenty se dřevozpracujícím průmyslem v Rakousku a Slovinsku. Studenti si tak rozšířili své teoretické znalosti o praktické zkušenosti z podniků a výzkumných pracovišť. Program zahrnoval návštěvu výzkumných ústavů a univerzit zaměřených na dřevařství (Wood K Plus, University of Ljubljana, Technical University Graz), kde si studenti vyslechli odborné přednášky o výzkumných aktivitách a následně byli provedeni po laboratořích s názornými ukázkami experimentů. Součástí programu letní školy byla návštěva dřevozpracujících podniků zahrnující prvostupňové zpracování dřeva (pilnice Mayr-Melnhof), výrobu papíru (papírna Mondi) a I-nosníků a bednění (firma Doka) či návštěvauvýroby oken (M Sora) a prohlídka dřevostaveb. Víkendový program zahrnoval návštěvu zajímavých dřevěných konstrukcí včetně nejvyšší dřevěné rozhledny Pyramidenkogel.
Arboristická konference
V březnu uspořádala Arboristická akademie Českého svazu ochránců přírody ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze tradiční zimní arboristickou konferenci na téma „Zasadil jsem strom – co dál?”. V rámci konference byla připravena řada přednášek s aktuální tematikou oboru povýsadbové péče o stromy. Přednášky vedli odborníci z akademické sféry, z oblasti samosprávy a státní správy i praktičtí arboristi. Součástí programu byla i moderovaná diskuze.
Spolupráce s praxí – workshop Adler
Dřevo je vhodný materiál pro použití v nábytku, podlahách a ve stavebnictví. Je ale zapotřebí dřevo chránit například pomocí systémů pro povrchovou úpravu dřeva. Na základě této problematiky byla navázána spolupráce mezi společností ADLER Česko, s.r.o., a naší fakultou. Firma ADLER je rakouský výrobce barev a laků s dlouholetou tradicí. Spolupráce se zaměřuje zejména na systémy povrchové úpravy používané v exteriéru. A v posledních letech pak zvláště na vodou ředitelné materiály, které ADLER sám vyvíjí a představují důležitou budoucnost v tomto oboru. V rámci spolupráce na naší fakultě probíhají školení a testování vybraných systémů povrchové úpravy včetně jejich modifikací dle normy na přirozené stárnutí EN 927-3 a také dle normy na umělé zrychlené stárnutí EN 927-6. Firma také poskytuje nátěrové hmoty využívané při studentských závěrečných pracích. Některé výsledky byly již také publikovány v odborných časopisech databáze Web of Science.
Výjezdy na střední školy
Někteří z našich zaměstnanců a studentů se zúčastnili náboru budoucích studentů na různých středních školách nejen v České republice, ale také na Slovensku. Kladně nám na nabídku prezentace o možnostech studia na naší fakultě reagovaly lesnické školy, ale také některé dřevařské školy. Navštívili jsme tak SLŠ Hranice, ČLA Trutnov, SLŠ Žlutice, SLŠ Šluknov, SLŠ Písek, SOŠLaD Liptovský Hrádok a SOŠL Prešov. V prostorách naší fakulty proběhla také exkurze pro studenty oboru Dřevařská a nábytkářská výroba ze střední školy v České Třebové.
Veletrh MOST Sokrates
V únoru vyrazili zástupci naší fakulty na již 15. ročník veletrhu vysokých a vyšších odborných škol SOKRATES 2 v Mostě, na který zavítalo mnoho studentů středních škol z ústeckého kraje. FLD si spolu se zástupci dalších fakult připravila prezentaci aktuálních studijních programů a seznámila možné uchazeče se studijním životem na České zemědělské univerzitě.
Studentská naháňka
Na začátku roku 2023 se v lesních porostech Lesů ČZU v Kostelci nad Černými lesy uskutečnila společná studentská lovecká akce. Pár hodin strávených v krásných lesích studenty přimělo zpomalit myšlenky na zkouškové období, a mohli tak načerpat energii a novou sílu do dalšího semestru. Akce se zúčastnili studenti různých středních i vysokých škol, a to nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska. Slavnostní ukončení lovu proběhlo na nádvoří zámku za zvuku trubačských fanfár.
Plesy studentských spolků
V uplynulých třech měsících se uskutečnilo hned několik akcí studentských spolků naší fakulty. Jako příklady lze uvést tradiční pasování prváků (Studentský zájmový spolek při FLD) a mysliveckou zábavu (Spolek myslivců při FLD ČZU v Praze). Na studenty, zaměstnance a hosty čekala bohatá tombola, spousta zábavy, dražení cen, tipovací soutěže a mnoho krásných tanečních kreací.
Veletrh FOR WOOD
Ve dnech 9.–11. února se naše fakulta již tradičně zúčastnila veletrhu FOR WOOD v pražských Letňanech, kde představila zájemcům o studium převážně dřevařské studijní programy. Součástí stánku bylo i představení návrhů dřevěných přístřešků, které v rámci soutěže Správy železnic připravili naši studenti. Součástí stánku byla také výstava různých vzorků dřeva a mikroskopická ukázka struktury některých dřevin. Stánkem prošlo mnoho návštěvníků veletrhu, kteří se zajímali o studium na naší fakultě.
Mini-symposium
V únoru doktor Amit Roy uspořádal malé symposium pro studenty ze zemědělské univerzity z Indie. V první části studenti absolvovali čtyři oborné přednášky od našich vědců. Ve druhé části měli možnost navštívit laboratoře v High-tech a Dřevařském pavilonu. Následovala odborná diskuze a slavnostní ukončení symposia.
Kurz zahraničního vědce
V polovině března proběhl intenzivní čtyřdenní kurz zahraničního profesora s názvem „Promoting and evaluating social innovation models in forestry”. Cílem předmětu bylo představit studentům oblast sociálních inovací v lesnickém sektoru. Sociální lesnictví je disciplína zabývající se obhospodařováním a ochranou lesů a zalesňováním odlesněné půdy s cílem napomáhat environmentálnímu, sociálnímu a venkovskému rozvoji a v maximální možné míře poskytovat výhody místním komunitám. Zahraniční profesor k nám zavítal z University of Bologna, a rozšířil tak studentům obzory v novém směru a také v anglické terminologii lesnictví. Celkem kurz absolvovalo 16 studentů a kurz si velmi chválili.
Unikátní dřevěná památka ze 14. století putovala na FLD
Tajemná Madona z Havraně, středověká dřevěná socha patřící do sbírek Národní galerie, se podrobila na naší fakultě průzkumu. Toto velmi vzácné a unikátní dílo bylo na jeden den převezeno do High-tech pavilonu, aby bylo nasnímáno pomocí CT skeneru. V současné době totiž probíhá restaurování tohoto velmi vzácného a sledovaného díla a poté bude Madona vystavena v Klášteře sv. Anežky České, kde obohatí dlouhodobou expozici středověkého umění. CT skener pomocí rentgenového záření prosvítil zkoumaný objekt a pořízené snímky tak budou využity při analýze a vyhodnocení stavu, v jakém se dřevěná socha Madony nachází. Zároveň proběhlo nasnímání rozměrů a tvaru, aby bylo možné tato data uložit a případně v budoucnu využít při tvorbě repliky. Celá akce vzbudila velký zájem médií – reportáže z ní se objevily například v České televizi a Českém rozhlase.
Open Day
Naše fakulta se zúčastnila spolu s univerzitou veletrhu OpenDay v Praze. Akce byla určená pro střední školy, které mají výuku v anglickém jazyce. Zástupkyně za FLD propagovala naše anglické studijní programy. Zaměřila se zejména na nový magisterský studijní program Forest Science In Global Change. Hlavním cílem tohoto nového studijního programu je, aby studenti získali znalosti potřebné pro rozvíjení moderní lesnické koncepce založené na adaptaci lesů a lesního hospodářství na probíhající globální změny a jejich důsledky. Mezi studijní povinnosti studentů patří i zahraniční studijní pobyt na partnerské univerzitě v délce trvání jednoho semestru.
Mezinárodní akademická soutěž v mysliveckém troubení a vábení jelenů 2023
Na přelomu března a dubna 2023 se konal ve svém součtu již čtrnáctý ročník unikátní soutěže studentů středních a vysokých lesnických škol z Čech, Slovenska a také z Polska, kteří se utkali na poli mysliveckého troubení a vábení jelenů. Malebné prostory zámku Lesů ČZU v Kostelci nad Černými lesy poskytly jako obvykle příjemné zázemí celé akci. Letošní ročník byl v mnoha ohledech jedinečný, nejen nemalý počet účastníků, ale také výrazné zastoupení zahraničních soutěžících nás velmi potěšilo. Jako obvykle měli účastníci možnost utkat se hned v několika kategoriích – sólisté na lesnice, sólisté na borlice, soubory in B, vábič začátečník a vábič pokročilý. Naši studenti trubači si vedli skvěle. V kategorii sólisté na borlice vyhrál Lukáš Zelenka, v kategorie sólisté na lesnice Vojtěch Myška. První místo v kategorii souborů uniklo jen o vlásek našemu souboru Už troubějí. Celý soutěžní den byl zakončen společenským večerem plným zábavy a oslav dosažených úspěchů. Děkujeme všem účastníkům a budeme se těšit na brzké shledání při dalším ročníku.
Listy z lesa – nové číslo fakultního magazínu
Na začátku května jsme vydali již druhé číslo fakultního magazínu Listy z lesa, jehož cílem je představit široké veřejnosti, jak moderní a zároveň atraktivní je lesnicko-dřevařský obor. Věříme, že si každý čtenář napříč všemi věkovými kategoriemi s různým profesně-odborným zaměřením najde v tomto magazínu tu svoji část, která ho zaujme, rozšíří mu obzory nebo případně ho alespoň pobaví. Druhé číslo Listů z lesa populárně-naučnou formou přibližuje nové vědecké poznatky jako například využití kofeinu při ochraně dřeva a představuje zázemí našich studentů a zaměstnanců, včetně fakultní Laboratoře zpracování biomateriálů. Nabízí také rozhovory s našimi studenty a absolventy, několik stran zábavy pro děti a recepty na přípravu zvěřiny. Dozvíte se o nové aplikaci pomáhající mapovat biotopové stromy, o novém filmu o lesích v České televizi a nových dílech podcastu zaměřených na využívání dronů v lesnictví a výsledky telemetrického sledování zvěře. Magazín je dostupný na našem webu, v tištěné verzi na Marketingovém oddělení FLD.
Studentská střelecká soutěž
Studentská střelecká soutěž „O Pohár děkana“ se uskutečnila 12. května 2023 na Střelnici Na Spravedlnosti SSK Vlašim. Střelecká soutěž byla určena pro všechny studenty středních a vysokých škol. Každý soutěžící se zúčastnil dvou střeleckých disciplín: trap (25 terčů) a lovecké kolo (20 terčů). Během dne bylo zajištěno občerstvení a pro vítěze hodnotné ceny od našich sponzorů. Moc gratulujeme vítězům a těšíme se na další ročník.
Týden lesů
Ve třetím květnovém týdnu jsme ve spolupráci s Lesy hl. města Prahy uspořádali Týden lesů pro pražské školy. Akce probíhala celý týden na různých místech: Klánovický les, Ďáblický háj a Chuchelský háj. Fakultní stánek byl zaměřený na hospodářskou úpravu lesů. Děti si vyzkoušely práci s výškoměrem, průměrkou a zjistily, jak vypadá porostní mapa a k čemu slouží. V rámci Týdne lesů bylo také možné zapojit se do virtuálního běhu pro vozíčkáře. Pobyt v zeleni ovlivňuje náš zdravotní i duševní stav. Finská studie prokázala pozitivní účinky již při třech až čtyřech vycházkách v zeleni v jednom týdnu. V rámci letošního Týdne lesů proto lesní pedagogové vybízeli k procházce nebo zaběhání si v lese. Pokud jste si navíc tuto aktivitu zaznamenali, například pomocí hodinek či mobilní aplikace v telefonu, mohli jste darovat zdraví z lesa i lidem na vozíku. Hlavní akcí letošního Týdne lesů byl totiž virtuální charitativní běh (chůze), výtěžek z něj šel vozíčkářům na vícedenní cyklistický výlet do lesa. Vozíčkáři vyrazili na výlet na speciálních kolech, která ovládají pouze rukama – takzvané handbiky.
FOREXT meeting
Na počátku května se na FLD sešli zástupci organizací sdružených do sítě FOREXT – Evropská síť lesnických poradenských organizací. Jedná se o síť, která sdružuje 21 organizací ze 16 evropských států a jejím cílem je podporovat poradenství v lesnictví a přenos výsledků výzkumu do lesnické praxe. Jednalo se o pravidelné půlroční setkání, na kterém jsme vyhodnotili dosavadní aktivity a zároveň jsme zahájili přípravy projektu Horizont Europe zaměřeného právě na oblast poradenství. Zástupci FLD připravili vedle standardního pracovního programu i exkurzi na výzkumné plochy do Kostelce nad Černými lesy. Další setkání této sítě se uskuteční na podzim ve Španělsku na univerzitě Santiago de Compostela.
Sportovní den ČZU
Ve čtvrtek 11. května proběl v areálu KTV sportovní den zaměstnanců ČZU. Sportovního dne se zúčastnila družstva fakult (FAPPZ, FLD, FTZ, FŽP, PEF, TF) doplněná o družstvo rektorátu a Lesů ČZU. Soutěžními disciplínami byla malá kopaná, volejbal, nohejbal, tenis, stolní tenis, plavání a pétanque. Zaměstnanci se mohli zúčastnit nesoutěžních disciplín turistického pochodu a cyklistického výjezdu. Zaměstnanci naší fakulty dali dohromady týmy všech soutěžních disciplín a zúčastnili se i turistického pochodu. Účast byla vysoká a celkem naši fakultu reprezentovalo 83 sportovců. Nejlepšího výsledku dosáhla naše fakulta v nohejbale, kde se nám podařilo obsadit druhé místo. V ostatních disciplínách se nám již tolik nedařilo, a tak jsme celkově skončili na 4. místě. Vítězem se stala Technická fakulta, druhá byla Provozně ekonomická fakulta a třetí Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Sportovní den byl již tradičně slavnostně zakončen v Klubu C. Děkujeme všem sportovcům za účast a těšíme se na příští ročník!
Tisková konference k aplikaci Klíšťapka
Ve středu 17. června proběhla v atriu Provozně ekonomické fakulty tisková konference k aplikaci Klíšťapka, která vznikla za podpory Lesů České republiky a podílely se na ní Fakulta lesnická a dřevařská ČZU, Provozně ekonomická fakulta ČZU, Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci, Státní zdravotnický ústav, Česká lesnická společnost a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Aplikace Klíšťapka poskytuje veřejnosti informace o výskytu klíšťat v lesních porostech a může posloužit jako prevence nákazy lymeskou borreliózou. Mediální zájem o novou aplikaci byl ohromný, navštívili nás reportéři TV Prima, TV Nova, České televize, Českého rozhlasu, Rádia Impuls, deníku Mladá Fronta Dnes a mnoha dalších redakcí.
Den s Lesnickým parkem Křivoklát
Fakultní stánek nechyběl ani na Dni s Lesnickým parkem Křivoklát, který byl již tradičně pořádán pro širokou veřejnost na chatě Emilovně. Pro děti byla připravena lesní pedagogika: poznávání kožešin, parohů a rohů. Dále si mohly vyzkoušet hmatovou stezku. Pro dospělé byla připravena ukázka nových výstupů vědy a výzkumu naší fakulty.
Natura Viva
Fakulta lesnická a dřevařská se zúčastnila 28. ročníku mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v lese – Natura Viva, která se konala 25.–28. května na výstavišti v Lysé nad Labem. Na stánku byly především prezentovány studijní programy Myslivost a péče o životní prostředí zvěře a Konzervace přírodnin a taxidermie. Děti si mohly vyzkoušet dotykovou hru na televizi, kde poznávaly savce, ptáky, hmyz a stopy. Pro ostatní návštěvníky byly připraveny ukázky plastinace srnčího srdce, 3D tisku lebky jezevce, telemetrického obojku, dronu, vzorkovník čelistí srnce obecného a mnoho dalšího.
Jarní DOD v Arboretu FLD
Arboretum Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Kostelci nad Černými lesy pořádalo o víkendu 27.–28. května již tradiční jarní dny otevřených dveří pro širokou veřejnost. Několik set zájemců si mohlo prohlédnout sbírku čítající přes tisíc druhů dřevin z celého světa. Exkurze komentované dendrology naší fakulty začínaly v centrální části od chaty prof. Pravdomila Svobody. Návštěvníci zhlédli malebná zákoutí našeho arboreta a v hodinové procházce se dozvěděli mnoho zajímavostí o dřevinách. Mimo prohlídky byl program obohacen o dřevosochání Petra Moravce, seminář Lesní terapie a ornitologický výklad s kroužkováním ptactva. Další dny otevřených dveří tentokrát v podzimním hávu jsou v plánu 7.–8. října 2023.
Bezpečný den Kralupy
V rámci oslav Dnů Kralup se 31. května konal již tradiční Bezpečný den na pravém břehu Vltavy v Kralupech nad Vltavou. Letošního ročníku se nově účastnila i naše fakulta. Na akci jsme návštěvníkům z místních základních škol představili výstupy z oblasti lesních požárů a jejich prevence.
Národní kolo YPEF
Areál Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze a Lesů ČZU byl 5.–6. června dějištěm finále již 13. ročníku mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích, které se odehrálo v rámci dvou bloků. První den byl ve znamení písemných testů sestavených z anglicky formulovaných otázek o evropském lesnictví a prezentací vlastních nápadů soutěžících na téma „Život bez dřeva“; v rámci druhého dne pak byli soutěžící podrobeni praktickým úkolům v terénu. Ani nepřízeň počasí nakonec nepřerušila kontinuitu soutěže, proto její účastníci mohli v terénu postupně plnit úkoly z ochrany lesa, pěstování lesa, botaniky, dendrometrie, dendrologie, lesní těžby, myslivosti a dřevařství. Vítězové soutěže byli slavnostně vyhlášeni za účasti zástupců partnerů soutěže. V kategorii mladších žáků (do 15 let) zvítězilo družstvo ze Základní školy Starý Jičín, ve složení: Jana Adamcová, Martina Adamcová a Terezie Michalíková. V kategorii starších žáků (16–20 let) triumfovalo družstvo z Gymnázia Nad Alejí, reprezentované Terezou Vávrovou, Ondřejem Švermou a Šimonem Hájkem. Toto družstvo se tak stalo také absolutním vítězem soutěže.
Veletrh vědy Letňany
V termínu 8.–10. 6. jsme se zúčastnili Veletrhu vědy v Letňanech. Tento veletrh je největší naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Proto nesměl chybět v rámci ČZU fakultní pultík, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet práci s binolupou, a rozeznávat tak lýkožrouta smrkového od lýkožrouta lesklého. Představen byl také telemetrický obojek s vysvětlením, k čemu ho využíváme a jak nám pomáhá ve vědě.
České lesnické dny v Trutnově
Fakulta lesnická a dřevařská se zúčastnila prvního ročníku akce České lesnické dny, kterou pořádala Česká lesnická akademie Trutnov v termínu 9.–10. června v prostředí školního polesí v Horním Starém Městě. Cílem bylo představit lesní techniku a potřeby související s lesnictvím a myslivostí. Pátek byl vyhrazen pro odbornou veřejnost a školy, v rámci tohoto dne měl přednášku docent Tomáš Kušta na téma telemetrie zvěře. Druhý den patřil široké veřejnosti. Pro nejmenší byla připravena lesní pedagogika a pro širokou veřejnost ukázky výstupů vědy a výzkumu na FLD. Budeme se těšit na další ročník.
Zahradní slavnost ČZU
V sobotu 10. 6. proběhla univerzitní Zahradní slavnost – již 6. ročník akce určené pro absolventy, zaměstnance, studenty i širokou veřejnost. Naše fakulta měla na této akci dva stánky. První byl prodejní, na kterém bylo možné zakoupit nejrůznější propagační materiály FLD. Na druhém stánku se návštěvníci mohli dozvědět novinky z oblasti vědeckých výstupů a informace o studiu. Zároveň proběhly dvě komentované prohlídky budov fakulty, které navštívilo několik desítek lidí.
Kolaudace III. etapy rekonstrukce budovy FLD
V červnu proběhlo úspěšné kolaudační řízení na III. etapu rekonstrukce původní budovy naší fakulty. Následně probíhala instalace nábytku a AV techniky a k přestěhování do nových prostor dochází postupně v průběhu srpna. Nový semestr tak začne již v plně funkční nově zrekonstruované budově FLD. Zaměstnancům děkujeme za součinnost při stěhování. Věříme, že nové moderní prostory poskytnou našim studentům i zaměstnancům komfortní zázemí pro studium i práci.
VědaFest Dejvice
FLD se zúčastnila 11. ročníku VědaFestu v Dejvicích. VědaFest je největší venkovní naučná akce v ČR, jedná se o společný projekt vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí. Celodenní akce probíhala v Dejvicích na Vítězném náměstí. Návštěvníci mohli vidět zábavným a hravým způsobem vědu ve všech jejích podobách. FLD měla na stánku připravené ukázky z vědy a výzkumu. Velký zájem byl o aplikace Klíšťapka a Lesodiverzita. Pro nejmenší byla připravena ukázka lesní pedagogiky.
Letní škola v Arizoně
FLD i nadále pokračuje v rozvoji internacionalizace se zaměřením na vysoké školy v USA. Jako velmi perspektivní partner se jeví Northern Arizona University (NAU) sídlící v arizonském Flagstaffu, která nabídla FLD uspořádat pro jejich 10 studentů letní školu zaměřenou na lesnictví v Arizoně. Na konci června 2023 se tedy vypravili pan děkan Marušák a proděkan Rinn spolu s 10 vybranými studenty napříč ročníky a studijními programy do Flagstaffu. Pedagogové School of Forestry NAU jim tam připravili velmi pestrý program, jehož leitmotivem byla role ohně a požárů v lesnickém managementu a ve vnímání lesnictví. Studenti měli unikátní možnost získat naprosto jiný pohled na lesnictví. Navázaná spolupráce bude pokračovat dalšími aktivitami z oblasti pedagogiky a vědy a výzkumu. Konkrétním plánem je například uspořádání obdobné akce v příštím roce v ČR.
Den Lesů ČZU, Jevany
Fakulta lesnická a dřevařská se zúčastnila akce Den otevřených bran, která byla pořádána Lesy ČZU na lesní správě v Jevanech. Cílem akce bylo ukázat široké veřejnosti činnost a aktivity Lesů ČZU. Pro účastníky akce byl připraven v lese okruh se stanovišti zaměřenými na různá odvětví v lesnictví.
Promoce
Letošní slavnostní promoce studentů Fakulty lesnické a dřevařské byla nezapomenutelnou událostí, která spojila stovky absolventů, jejich rodin a pedagogů v jedinečném momentu oslav a úspěchů. Ceremonie se konaly v malebném prostředí univerzitního kampusu, který poskytl vhodnou kulisu pro tuto významnou událost. Součástí slavnostních promočních oslav na Fakultě lesnické a dřevařské bylo také předání cen ministra zemědělství za nejlepší diplomovou práci. Tato část ceremoniálu přinesla ještě více prestiže a významu celé události. Za naši fakultu byl oceněn absolvent Lesního inženýrství Ing. Libor Mikolášek se svou prací na téma Poměr enantiomerů alpha-pinenu, jako možný znak pro identifikaci jedinců smrku ztepilého (Picea abies) s větší odolností proti útoku lýkožrouta smrkového (Ips typographus) pod vedením Ing. Anny Jirošové, Ph.D.
UNECE/FAO meeting
Od 20. do 22. června 2023 se na Fakultě lesnické a dřevařské v Praze (FLD) konalo mezinárodní setkání UNECE/FAO Forest Communicators’ Network. Jedná se o tým specialistů, který se zabývá prací s veřejností v lesnickém sektoru. Workshop proběhl pod záštitou Ministerstva zemědělství a za spolupráce ÚHÚL a FLD.
Kromě představení konkrétních aktivit v jednotlivých státech včetně České republiky byla část workshopu věnovaná praktickému školení. V rámci něho si účastníci vyzkoušeli například nahrát podcast, zkusit virtuální realitu a i prakticky zapojit umělou inteligenci pro návrh komunikační kampaně Mezinárodního dne lesů v roce 2024, jehož téma bude „Lesy a inovace“. Lesy hlavního města Prahy připravily účastníkům exkurzi do Královské obory Stromovka.
zdroj: www.uhul.cz/novinky
Mezinárodní workshop FAO
Ve dnech 20.–22. 6. 2023 se ÚHÚL ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze (FLD) a regionální kanceláří FAO v Budapešti podílel na realizaci workshopu na téma trvale udržitelného obhospodařování lesů a využití dálkového průzkumu Země (DPZ) v lesnictví. Workshop byl zaměřený na státy východní Evropy a střední Asie. V rámci úterního programu ÚHÚL ve svých prezentacích podrobněji představil Národní inventarizaci lesů (NIL), Oblastní plány rozvoje lesů, systém lesního hospodářského plánování v ČR, využití dat NIL v kombinaci s DPZ pro celoplošné mapování lesů a potenciál časových řad satelitních pozorování pro studium dlouhodobých a krátkodobých trendů zdravotního stavu lesů. Ve středu představila FLD výstupy svých aktuálních výzkumů v oblasti využití DPZ v lesnictví a ÚHÚL pak v rámci odpolední části prezentoval projekt zahraniční rozvojové spolupráce, který má za cíl implementovat trvale udržitelné lesnictví v chráněné oblasti Aragvi (Gruzie). Poslední den workshopu byla na programu venkovní exkurze, během níž se účastníci seznámili s přístrojovým vybavením a postupem sběru dat NIL v terénu.
zdroj: www.uhul.cz/novinky
HUNTOUR meeting
Finální projektové setkání projektu HUNTOUR, zaměřeného na tvorbu edukačních materiálů v oblasti lovecké turistiky, představovalo vrcholné okamžiky spolupráce a úsilí projektových partnerů ze Srbska, Maďarska, Finska a České republiky. Tato událost se konala na naší fakultě, která zastávala po tři roky roli koordinátora projektu a na závěr projektu i hostitele posledního společného setkání. V rámci setkání se partneři seznámili s dosaženými výsledky projektu, sdíleli své zkušenosti a reflektovali dosažený pokrok. Diskutovalo se o implementaci navržených strategií pro podporu lovecké turistiky v jednotlivých zemích a o možnostech další spolupráce na poli udržitelného rozvoje tohoto odvětví. Následně byl zahájen třídenní workshop s názvem „Professional training in hunting tourism for further education“. Workshopu se účastnilo celkem dvacet odborníků a zástupců z partnerských zemí. Hlavním cílem tohoto workshopu bylo prezentovat konkrétní výsledky a nástroje vyvinuté v rámci projektu a vysvětlit jejich praktické využití pro výuku studentů a dalších odborníků v oblasti lovecké turistiky. Během třídenního workshopu byly uspořádány prezentace, interaktivní diskuse a praktické ukázky, které umožnily účastníkům lépe porozumět výzvám a možnostem spojeným s rozvojem lovecké turistiky. Tento workshop nejenže umožnil přenos znalostí a dovedností mezi partnerské země, ale také posílil udržitelný růst a profesionální přístup v oblasti lovecké turistiky. Celkově lze finální projektové setkání a následující workshop považovat za klíčové momenty, které přinesly konkrétní výsledky a směřování pro další rozvoj lovecké turistiky a její začlenění do odborné výuky a praxe.
WOODEMA konference
Naše fakulta hostila mezinárodní konferenci s tématem „Current Trends and Challenges for Forest-Based Sector: Carbon Neutrality and Bioeconomy“. Jednalo se již o 16. ročník konference připravované ve spolupráci s mezinárodní asociací WoodEMA – více o konferenci na https://www.woodema.org. Na FLD konference proběhla podruhé, letos v termínu 13.–16. června 2023. Poděkování za úspěšný průběh konference patří nejen účastníkům z 9 zemí, ale i organizátorům z Katedry lesnické a dřevařské ekonomiky, pracovníkům Marketingového oddělení fakulty, zástupcům Týmu pro lesní bioekonomiku a dalším kolegům z FLD, kteří se akce zúčastnili. Součástí konference byla i návštěva provozu společnosti Mondi Štětí. Speciální poděkování patří pracovníkům společnosti Wood?&?Paper (Ing. Tomáš Pařík a Marek Dítě) za pomoc při organizaci exkurze.
Mezisektorový seminář ISIMIP-PROCLIAS 2023
Ve dnech od 5. do 8. června 2023 se u nás konal mezisektorový seminář ISIMIP-PROCLIAS, jehož se zúčastnilo více než 100 účastníků ze zahraničí osobně a 187 účastníků online.
Během této společné akce COST Action PROCLIAS a projektu Inter-sectoral Impact Model Intercomparison Project (ISIMIP) proběhla široká škála plenárních zasedání a paralelních setkání: od prezentace aktualizací úkolových skupin ISIMIP3 a PROCLIAS po diskuse o správném způsobu zvládání klíčových rizik (IPCC) a od zahajovacích setkání sektorů po prezentace plakátů a setkání mladých vědců.
Seminář byl financován ze zdrojů Cost Action CA19139, kde držitelem grantu je Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) v čele s hlavním řešitelem Dr Christopherem Reyem a místopředsedkyní této Cost Action CA19139 je naše kolegyně Dr. Laura Dobor z týmu prof. Tomáše Hlásného.
Závěrečný meeting projektu FRAME
První srpnový týden byl věnován závěrečnému jednání tříletého projektu FRAME, který pořádala partnerská univerzita Kasetsart v thajském Phuketu. Cílem projektu FRAME je za podpory dvou evropských univerzit (Univerzita v Helsinkách a ČZU) posílit vysokoškolské vzdělávání v oboru lesnictví na dvou laoských a dvou thajských univerzitách na základě prioritních témat udržitelného lesního hospodářství a obnovy lesa a živobytí na venkově s průřezovými tématy zmírňování dopadů změny klimatu a přizpůsobování se této změně.
První dny jednání byly zaměřeny především na představení a vyhodnocení dosažených výsledků projektu, zrealizovaných aktivit a přípravu závěrečné zprávy pro Evropskou komisi. Setkání se kromě partnerů projektu zúčastnili také externí nezávislí hodnotitelé a online se připojil administrátor projektu z EACEA, Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu. Na závěr programu navštívili účastníci i dvě lokality, na nichž probíhá obnova lesních porostů na místech bývalých cínových dolů a obnova mangrovového lesa zničeného vlnou tsunami v roce 2004.
Seminář v Poslanecké sněmovně
Dne 4. 5. 2023 se v prostorách Poslanecké sněmovny ČR konal seminář „Why are we building Wooden Schools?“, kterého se zúčastnili také členové Katedry zpracování dřeva a biomateriálů. Za finskou delegaci vystoupili zástupci velvyslanectví Finské republiky v ČR a také zástupci dřevozpracujícího průmyslu. Cílem semináře bylo předání zkušeností s veřejnými budovami ve Finsku a využití dřeva jako stavebního materiálu. Dřevo může být využito na hlavní nosné konstrukce, nenosné prvky budovy i jako obkladový materiál, a to i za předpokladu splnění požárních předpisů. Využití dřeva má pozitivní vliv na snížení karbonové stopy i vytvoření příjemného prostředí v budově.
Země živitelka
Naše fakulta opět nechyběla na výstavě Země živitelka, která se konala v Českých Budějovicích v termínu 24.–29. srpna. V rámci výstavy představil doktor Zdeněk Vacek nově vytvořenou mobilní aplikaci Klíšťapka, která predikuje aktivitu klíšťat, jejich početnost a nebezpečí nákazy boreliózou na základě klasifikace lesních porostů, stanoviště a počasí. Dále byla pro děti na stánku připravena lesní pedagogika. Budeme se těšit na další ročník.
Setkání s pedagogy
Před zahájením semestru proběhlo setkání všech pedagogů. Hlavním tématem setkání byly podmínky pro zahájení semestru, harmonogram akademické roku, změny v podmínkách studia pro studenty a možnosti uznávání předmětů. Byly prezentovány výsledky přijímacího řízení a státních závěrečných zkoušek. Představeny byly nové předměty vytvořené pro studenty (přípravné kurzy, kurzy v anglickém jazyce) a další možnosti internacionalizace v rámci studijních programů. Informace byly předány z hlediska přístupu k využití umělé inteligence při výuce. Více informací možno dohledat na společném disku – datové úložiště ČZU (X) – FLD – Společný – Záznamy přednášek.
Lesnický den na FLD
I letos se uskutečnil na FLD Lesnický den, jehož cílem byla prezentace vybraných výsledků výzkumu FLD zástupcům praxe. Přesto, že návštěvnost nebyla nejvyšší, zaměstnanci fakulty prezentovali velmi zajímavé výsledky, které vzbudily poměrně velký zájem. Doufejme, že se podobné akce bude dařit lépe dostávat do povědomí provozu, abychom díky nim mohli i lépe šířit naše výsledky.
Den stromů s Lesy hl. města Prahy
V září proběhl ve spolupráci s Lesy hlavního města Prahy Den stromů. Akce probíhala v Kunratickém lese, v dopolední části byla akce věnovaná převážně dětem ze základních škol a v odpoledních hodinách široké veřejnosti. Aktivity na stánku FLD se soustředily na vysvětlování principů měření stromů v lese. Dále byla představena aplikace Lesodiverzita, která umožňuje i zapojení široké veřejnosti do mapování biotopových stromů.
Imatrikulace
Před zahájením semestru se konala tradiční imatrikulace studentů, které se účastnilo více než 450 studentů bakalářskho prezenčního studia. Po slavnostním ceremoniálu proběhl Úvod do studia a BOZP, ve kterém byli studenti seznámeni se systémem vysokoškolského vzdělávání, byly jim vysvětleny zejména jejich práva a povinnosti vycházející ze Studijního a zkušebního řádu ČZU, zásady a možnosti jejich studia.
Infoday pro zahraniční studenty
Jako každoročně jsme na naší univerzitě přivítali zahraniční studenty, kteří přijeli na zimní semestr 2023/2024 nebo na celý akademický rok. Kolegové ze zahraničního oddělení rektorátu studentům provedli zápis do studijního systému UIS, založili jim studium a přidělili je na jednotlivé fakulty podle zaměření jejich studia. Dne 27. 9. 2023 ve 13 hodin se potom uskutečnila registrace zahraničních studentů, kteří přijeli k nám na Fakultu lesnickou a dřevařskou na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+ nebo na základě jiné formy studentských mobilit. K registraci se dostavilo 11 studentů z 8 zemí: byli to studenti ze Španělska, Francie, Finska, Švédska, Itálie, Jižní Korey, USA a Slovinska. Studenty jsme na fakultě přivítali, představila se jim koordinátorka Erasmu+ na fakultě a studijní poradkyně. Studenti dostali informace týkající se výběru předmětů, zápisu předmětů do studijního systému a tvorby rozvrhů. Také byli informováni, jak řešit případné změny ve výběru předmětů, pokud by se jejich vybrané předměty kryly nebo nebyly pro příslušný semestr otevřeny. Dále byli studenti informováni, jak se mohou přihlásit do platformy MOODLE, jak používat MS TEAMS, jak získat ISIC kartu a jaké benefity jim ISIC karta poskytuje. Dostali také odkaz na univerzitní studentskou organizaci ESN CULS Prague, která pomáhá zahraničním studentům v začlenění se na naši univerzitu, zajišťuje setkávání s ostatními studenty, která můžou pomoci získat nové přátele, organizuje pro ně zajímavý program. Byl také prostor pro otázky studentů týkající se jejich nadcházejícího studia. Studijní poradkyně informovala studenty o možnosti konzultací týkajících se možných studijních nebo osobních problémů.
Mezinárodní konference FACE
Českomoravská myslivecká jednota ve spolupráci s naší fakultou uspořádala v aule ČZU mezinárodní konferenci FACE (European Federation for Hunting and Conservation) na téma „Velké šelmy, strategické cíle FACE pro rok 2027.“ Na konferenci vystoupil doktor Miloš Ježek z Katedry myslivosti a lesnické zoologie s příspěvkem o problematice vlka. Součástí doprovodného programu konference byla také prohlídka High-tech pavilonu Fakulty lesnické a dřevařské (FLD) ČZU v Praze. Účastníkům byly představeny moderně vybavené laboratoře sloužící výuce a výzkumu v oblasti myslivosti a taxidermie. Navštívili plastinační laboratoř, laboratoř s CT skenovacím zařízením a laboratoř ergonomie s digitální střelnicí, kde se jim věnovali odborníci z fakulty. Diskuze v závěru prohlídky, které se zúčastnil i děkan FLD ČZU profesor Róbert Marušák, ukázala velký zájem účastníků konference o moderní technologie v oblasti managementu volně žijící zvěře a péče o její životní prostředí.
Světový silniční kongres v Praze
Ve dnech 2.–6. října hostila Česká republika Světový silniční kongres v Kongresovém centru v Praze. Téma kongresu bylo „Praha 2023 – znovu spolu na cestách“. Kongresu se zúčastnilo přibližně 4000 delegátů převážně ze zahraničí, představili nejnovější trendy a technologie v sektoru silniční dopravy. Fakulta lesnická a dřevařská měla společně s Technickou fakultou stánek v sekci školství, vědy a výzkumu. U našeho stánku nás navštívili studenti středních škol z celé České republiky, kteří se jeli podívat na celosvětový přehled současných postupů a budoucích trendů v oblasti silniční infrastruktury a silniční mobility. Realizována byla také exkurze pro účastníky kongresu zaměřená na lesní cesty v Lesích ČZU. V rámci Světového silničního kongresu jsme připravili video na téma lesní cesty v České republice, které můžete zhlédnout na našem Youtube kanálu.
Běžecký závod Děkanovi neutečeš anebo lesnická 15
Naše fakulta společně s Lesy ČZU uspořádala druhý ročník běžeckého závodu – „Děkanovi neutečeš aneb lesnická 15“. Závod se konal 28. září v lesních porostech v Kostelci nad Černými lesy. Na výběr byly dvě tratě a závodilo se hned v několika kategoriích. Závodníci se proběhli všemi vývojovými fázemi lesa – od čerstvé paseky až po dospělé porosty. Povrch tratě se skládal zejména z lesa (turistická stezka, paseka, svážnice, linka…) a štěrkové lesní cesty. Na 15km trati bylo celkové převýšení 195 metrů a na 7km bylo celkové převýšení 80 m. Novinkou pro letošní rok byla i dětská kategorie, a to na 250 m, 600 m a 1200 m. Během slunečného svátečního dne protlo cílovou čáru 95 závodníků, kde všichni obdrželi pamětní medaili. Po závodu bylo pro účastníky připravené lehké občerstvení. Všem závodníkům velice gratulujeme a doufáme, že se v příštím roce opět uvidíme v plné síle na trati.
Film Lesy budoucnosti získal cenu festivalu Agrofilm
Dokumentární film Lesy budoucnosti, který režírovala Jana Škopková a svůj hlas mu propůjčil herec Aleš Háma, získal na 39. mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm Cenu rektora Technické univerzity ve Zvolenu. Podařilo se nám tak prosadit v konkurenci 90 dokumentů ze 22 zemí světa. Ocenění si velmi vážíme, děkujeme organizátorům festivalu i hodnoticí komisi. Film vznikl ve spolupráci Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, České televize, Městských lesů Hradec Králové, Arcibiskupských lesů a statků Olomouc, Lesů ČZU a Nadace dřevo pro život.
Noc vědců
Pátek 6. října patřil tradiční vědecko-popularizační akci Noc vědců, která se konala po celé republice. V duchu letošního tématu tajemství se v jednu velkou laboratoř proměnil i kampus České zemědělské univerzity. Do programu pro děti i dospělé se zapojilo všech šest fakult. Naše fakulta měla spoustu zajímavých přednášek (aplikace Lesodiverzita; aplikace Klíšťapka), komentovaných prohlídek (Rostliny, jak jste je ještě neviděli; Tajemství ruční výroby papíru; To, co oči nevidí, při obrábění dřeva; Tajemství pohybu v koruně stromu) a kvízů (lesní stezka). Noc vědců na ČZU navštívil rekordní počet 1156 účastníků.
Den s myslivcem
Dne 14. října se uskutečnil třetí ročník akce Den s myslivci v kempu Stříbrný rybník Městských lesů v Hradci Králové. Pořadatelé nabídli zajímavý program na pódiu, bohatý doprovodný program, kulinářské speciality a hudební program na závěr. Naše fakulta připravila pro návštěvníky stánek s ukázkami vědy a výzkumu FLD. Nejvíce zaujala ukázka klíšťat. Návštěvníci mohli nahlédnout do binolupy, kde se nacházeli různé druhy klíšťat, které se vyskytují na našem území. I přes velmi proměnlivé počasí se akce vydařila a navštívilo ji tisíce lidí.
Wildlife tourism in EU countries
V říjnu proběhl intenzivní kurz zahraničních profesorů Milosavy Matejević a Vladimira Marković z University of Novi Sad ze Srbska. Kurz s názvem Wildlife tourism in EU countries byl zaměřen na výuku studentů bakalářského studia a celkem se ho zúčastnilo 31 studentů. Kurz probíhal v rámci 3 dnů a jeho cílem bylo seznámit studenty s oblastí turistiky, kde hlavním motivem pro cestování je divoká zvěř. Důležitou součástí bylo, aby si studenti českých studijních programů vyzkoušeli výuku v angličtině na domácí půdě a motivovali se pro výjezd do zahraničí.
Na pivo s děkanem
V podvečer 24. října proběhla v Kruhové hale ČZU tradiční studentská akce Na pivo s děkanem, kterou zorganizoval Studentský zájmový spolek FLD. Studenti mohli pokládat dotazy nejen panu děkanovi, ale také dalším přítomným členům vedení fakulty. Ptát se mohli přímo, případně prostřednictvím anonymního dotazníku. Moderátorkami večera byly studentky spolku Zlatica Melichová a Tereza Hüttnerová. V průběhu večera zazněly dotazy týkající se převážně studia, zázemí fakulty a proběhlé rekonstrukce původní budovy fakulty. Nechyběly však také dotazy „na tělo“ – oblíbené pivo pana děkana, jeho středoškolská studia či jeho rodné nářečí. Členové spolku také připravili pro účastníky akce zajímavý online kvíz s širokým záběrem od lesnictví k pivu. Výherce kvízu si odnesl novou fakultní Lesohru.
O pohár rektora ČZU
Dne 7. listopadu se uskutečnila střelecká soutěž a„O Pohár rektora ČZU“ pořádaná studentským Spolkem myslivců při FLD ČZU, Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU a Českou zemědělskou univerzitou na střelnici Mělník – Chloumek.
Rekordních 70 střelců doprovázelo celý den krásné slunečné počasí. Soutěžilo se v brokových disciplínách trap a compak sporting. Akce se velice vydařila, výherci jednotlivých kategorií si odnesli hodnotné ceny. Velké poděkování patří partnerům akce, společnostem Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, Jihozápadní dřevařské a Wood?&?Paper. Za podporu děkujeme také panu rektorovi České zemědělské univerzity profesoru Petru Skleničkovi.
Těšíme se na další ročník.
Odhalení památníku doc. Liebicha
Fakulta lesnická a dřevařská ČZU ve spolupráci s Lesy ČZU při příležitosti oslav 175. výročí zahájení výuky lesnictví na pražské polytechnice a dokončení rozsáhlé rekonstrukce původní budovy Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze v letošním roce revitalizovala památník doc. Ing. Krištofa Liebicha. Slavnostní odhalení památníku se uskutečnilo 31. října v lesním porostu NPR Voděradské bučiny nedaleko Jevan. Součástí tohoto unikátního místa je také informační tabule o panu docentovi, která tak přibližuje návštěvníkům lesa život a dílo této významné osobnosti lesnického vzdělávání. Při příležitosti odhalení památníku také každý z přítomných obdržel reprodukci historické mapy Rosa Bohemica, jejíž originál z roku 1668 se nachází ve sbírkách Národního technického muzea v Praze.
Výlov Vyžlovského rybníka
Na začátku listopadu se uskutečnil výlov Vyžlovského rybníka. Akce byla pořádána Lesy ČZU pro širokou veřejnost. Probíhaly zde komentované průvody výlovem a ukázky rybářských tradic. Lidé měli možnost zakoupit si čerstvé ryby a ochutnat rybí a zvěřinové speciality. Dále byl připravený bohatý program pro děti. Nemohl chybět ani stánek FLD, kde byly představeny výstupy z vědy a výzkumu. Po celou dobu výlovu hrála tradiční dechovka.
Den otevřených dveří
V pátek 10. 11. se konal již tradiční Den otevřených dveří. Zájemci o studium měli možnost prohlédnout si prostory fakulty, popovídat si se zástupci kateder, prohlédnout si laboratoře a navštívit dřevařskou dílnu. Dále mohli vidět ukázky z taxidermie a arboristiky. Součástí programu byly i přednášky o studiu, po kterých následovala komentovaná prohlídka kampusu. Do programu se také zapojili studentské spolky FLD. Den otevřených dveří navštívilo rekordních 153 uchazečů o studium.
Lesnický seminář
V jízdárně zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou se 19. 10. 2023 uskutečnil další z odborných seminářů připomínající blížící se výročí vzniku tereziánských lesních řádů a narození jejich autora lesmistra Ranga. Seminář byl tentokrát zaměřen na současné politicko-legislativní změny na úrovni EU i změny v očekávání společnosti od lesů a lesníků. Autoři příspěvků se snažili odpovědět na otázku, jestli i v současné době má smysl snažit se aktivně hospodařit v lesích a pokud ano, tak jak. Semináře se zúčastnilo 30 vlastníků lesů a jejich zástupců případně odborných hospodářů. I přes často vášnivé diskuze se seminář nesl ve velmi přátelském duchu a doufáme, že se bude s podobně zaměřenými semináři pokračovat i nadále.
Konference Klima, voda a půda
Platforma pro bioekonomiku České republiky uspořádala ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) a za finanční podpory Fakulty lesnické a dřevařské ČZU dne 21. listopadu 2023 konferenci s názvem: Klima, voda, půda – vybrané pilíře bioekonomiky. Konference se uskutečnila v aule ČZU, připojit se však účastníci mohli i online. V úvodním bloku vystoupil prorektor ČZU profesor Marek Turčáni, předseda Platformy pro bioekonomiku ČR docent Miroslav Hájek, vedoucí Centra pro bioekonomiku BOKU ve Vídni doktor Martin Greimel, zástupkyně Warsaw University of Life Sciences profesorka Nina Drejerska a zástupkyně Polnohospodářské univerzity v Nitře doktorka Danka Moravčíková. Následně proběhly tři odborné bloky věnující se postupně klimatu, vodě a zdravé půdě.
Prague Science Film Fest na ČZU
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se konal od 16. do 19. října 2023 v kampusu České zemědělské univerzity v Praze, zná své vítěze. Studentská porota ocenila film Planeta Praha. Porotu mezinárodní soutěže složenou ze zástupců fakult a vedení ČZU nejvíce zaujal dokument Svět pod zemí (Planet Soil). Rektor ČZU udělil zvláštní ocenění dokumentárnímu filmu Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are).
Hlavní cenu festivalu Grand Prize s finanční prémií 10?000 USD, kterou uděluje Prague Science Film Fest společně se svým partnerským festivalem Academia Film Olomouc, získal film Archa zapomnění (Arc of Oblivion). Naše fakulta se zapojila do programu festivalu promítáním nesoutěžního snímku Lesy budoucnosti. Zároveň jsme se s tématem Lesní lékárna a Aplikace Lesodiverzita zúčastnili Pětiboje nekonečné inspirace, doprovodného programu osobností ze světa filmu a vědy, kteří se snažili nadchnout obecenstvo inspirativním představením svého unikátního tématu.
Toulcův dvůr
Kdo se nezalekl ošklivé předpovědi, mohl si ve čtvrtek 19. října užít oslavy Dne stromů na farmě Toulcův Dvůr v Praze. Návštěvníci se ponořili do životních příběhů stromů, zjistili, jaké strategie stromy volí, aby svá semínka poslali do světa, co potřebují ke svému růstu a prospívání a jak užitečné dokážou být ještě dlouho po své smrti. Zástupce naší fakulty, doktor Petr Karlík, představil, co všechno nám s drobnou pomocí vědy může dřevo stromu vyprávět o minulosti.
Futures of European Forest Bioeconomy
Na konci listopadu proběhl další mimosemestrální intenzivní kurz, který byl realizován pro studenty magisterského studia. Kurz vedla zahraniční profesorka Nataša Lovrić z Univeristy of Eastern Finland. Výuky se zúčastnilo celkem 12 studentů. Kurz probíhal v rámci 3 dnů a jeho cílem bylo, aby student byl schopen porozumět silným a slabým stránkám různých metod používaných při analýze lesního biohospodářství a dokázal stanovit kritéria pro výběr metod v závislosti na konkrétním případu. Tento kurz rozvíjí obecné dovednosti studentů v oblasti digitalizace, etiky, vedení a rozvoje, udržitelnosti a odpovědnosti, kritického myšlení, identifikace a rozvoje odbornosti a interakce a sdělování se zaměřením na bioekonomiku.