Zaměření katedry pěstování lesů zahrnuje poměrně široké rozpětí témat, od ekologie lesa a ekologických základů lesního hospodářství a teoretických východisek obhospodařování lesů, přes problematiku zakládání lesa (semenářství a školkařství) až po výchovu a obnovu lesních porostů. Lesními ekosystémy a lesními porosty se týmy katedry zabývají v nejrůznějších podmínkách: přirozenými lesy, lesy s různou intenzitou a systémem obhospodařování, od přírodě blízkých způsobů po lignikultury. Pozornost je věnována i pěstování lesa v nejrůznějších podmínkách, jako je management lesů v chráněných územích, obnova lesů v oblastech postižených imisemi nebo rekultivace devastovaných lokalit, unikátní aktivity jsou pak představeny zaměřením na lesní půdy a humusové formy. Členové katedry jsou nejen špičkoví vědečtí pracovníci ve svých oborech, ale mají i značný kontakt na lesnickou praxi – spolupráce s ní představuje důležitou součást odborných aktivit katedry. Vybavení katedry přístrojovou a jinou technikou je na evropské úrovni, některé výzkumné plochy pak představují unikátní lokality jak vzhledem ke svému charakteru, tak i pro dobu sledování. Dalším významným zázemím je výzkumná stanice Truba v Kostelci nad Černými lesy a ŠLP tamtéž. Vybavení katedry slouží i pro studenty v rámci přípravy kvalifikačních prací.
Pedagogická činnost
Spektrum vyučovaných předmětů pokrývá velice rozsáhlé obory dynamiky přírodních lesů, ekologie lesa, obnovy, zakládání a výchovy lesních porostů včetně hospodaření v extrémních ekologických a antropogenně pozměněných podmínkách nebo speciálních výsadeb. Poslední roky je předmětem výuky i problematika výživy lesních dřevin (v souvislosti se školkami) a hnojení lesních porostů, a dále tzv. městské lesnictví. Prakticky všechny předměty jsou přednášeny v českém a alternativně v anglickém jazyce. Předměty jako Základy ekologie lesa, Základy pěstování, Silviculture in Tropics and Subtropics, Forest management jsou často poptávány jinými fakultami ČZU. Členové katedry jsou zapojení do bakalářského i magisterského studia, katedra pak garantuje i pěstování lesů jako obor doktorský.
Výzkumná činnost
V oblasti ekologie lesa je činnost zaměřena především na specifické otázky humusových forem a jejich ovlivnění lesopěstebními postupy a na spontánní sukcesi se zaměřením na půdy. Dalším větším celkem v této oblasti je přirozená obnova lesa a její dynamika v oblastech s různými klimatickými podmínkami od nížin po horské polohy. V oboru pěstování lesa je hlavním předmětem zájmu přirozená a umělá obnova porostů, vnášení listnatých dřevin do porostní skladby a zakládání porostů s příměsí cenných listnáčů. Nemalá pozornost je věnována pěstování a ekologickým důsledkům kultivace introdukovaných dřevin. V rámci ČR je specifická a do jisté míry unikátní výzkumná a vývojová činnost v oblasti lesnické aplikované pedologie, zejména se zaměřením na humusové formy, dále výzkum možností úpravy výživy lesních porostů a studium lesopěstebních meliorací, zejména možností biologické a chemické meliorace (vápnění, hnojení) stanovišť. Výsledky těchto studií slouží pro obnovu lesa v imisemi a jinými antropogenními vlivy postižených oblastech, kde se výzkum zaměřuje především na tradiční spolupráci s VÚLHM Opočno, a to zejména v Orlických horách. Výzkumné aktivity jsou lokalizovány v zahraničí i v České republice, se zvláštním důrazem na česko-polské Sudety a Šumavu.
Zahraniční styky
Katedra je především zapojena do mezinárodního výměnného programu pedagogů a studentů ERASMUS, ale využívá i jiných možností. Spolupráce v rámci výměnných programů studentů a akademických pracovníků je především s univerzitami v Madridu, Varšavě, Poznani a s TU ve Zvolenu. V oblasti výzkumu je v posledním období významná spolupráce i s univerzitami v Turecku (Kastamonu, Istanbul, Düzce) a v Polsku (Varšava, Poznaň, Krakov).
Historie
Činnost katedry pěstování lesů byla obnovena počátkem 90. let, po opětovném zahájení výuky při znovuzaložení fakulty v r. 1990. Navazuje ve svém zaměření na tradici tzv. pražské pěstební školy, založené pěstiteli jako byli profesoři Sigmond, Ševčík, Zlatuška, Svoboda, Mezera. Po obnovení činnosti fakulty byl významnou osobností prof. Poleno, jeden z nejvýznamnějších představitelů tzv. přírodě blízkého pěstování lesů. Právě tento směr je základním trendem činnosti katedry od nejranějších počátků.