Katedra základního zpracování dřeva a biomateriálů (KZDB) vznikla k 01. 08. 2018, a to sloučením Katedry základního zpracování dřeva (KZZD) a Katedry dřevěných výrobků a konstrukcí (KDVK). Vytvoření nové katedry bylo logickým vyústěním dynamického vývoje dřevařských oborů na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze a to i z pohledu zefektivnění koordinace a propojení především vědecko-výzkumné činnosti obou původních kateder a zároveň i Laboratoře zpracování dřeva. Současný vznik nové katedry reaguje jak na požadavky ze strany studentů, tak především požadavky z praxe. Demonstruje asociativní proces dřevařských předmětů i oborů studia a jejich posilování v rámci fakulty.
Cílem Katedry zpracování dřeva a biomateriálů je výchova relativně všestranného absolventa schopného začlenit se, popřípadě adaptovat se do široké oblasti aktuálních činností v procesech využití a zpracování dřeva.
Pedagogická činnost
Na katedře zajišťujeme výuku odborných předmětů pro bakalářské, magisterské i doktorské studijní programy.
Odborným zaměřením katedra pokrývá celou oblast zpracování dřeva. Zaměřuje se na procesy prvotního zpracování dřeva, vyzdvihuje jejich důležitost a propojení na procesy druhotného zpracování dřeva. Posiluje celý obor výukou zaměřenou na výrobu staveb na bázi dřeva a tvorbu interiérů a produktový design.
Jedná se o kombinaci tradičních technicko-technologických dřevařských disciplín, vhodně doplněnou o disciplíny reagující na nejnovější trendy (např. CNC dřevozpracující technika), procesní inženýrství a dopady na ekonomiku a fungování v podniku.
Vědecko-výzkumná činnost
Vědecká a výzkumná činnost pokrývá stále širší spektrum disciplín zaměřených na vlastnosti materiálů, jejich uplatnění ve výrobcích a konstrukcích, zaměřuje se na analýzy degradačních vlivů, chemické procesy a řady dalších činností souvisejících s pojmem dřevo a ostatní bio-materiály v životě člověka.
V současnosti se v této oblasti katedra zaměřuje především na:
- sledování vlivu vlastností v procesu obrábění z hlediska technických a technologických faktorů v návaznosti na energetickou náročnost procesu a kvalitu obráběného povrchu,
- optimalizace parametrů procesů obrábění s predikcí adekvátního směřování dřeva do dřevařských technologií a výrobků,
- stanovení fyzikálně - mechanických vlastností dřeva z atypických stanovišť (severočeských hnědo-úhelných výsypek),
- stanovení fyzikálně - mechanických vlastností dřeva introdukovaných dřevin,
- vlastnosti a obrábění tepelně modifikovaného dřeva (Thermowood),
- tvorbu nových typů kompozitních materiálů na bázi dřeva a nedřevních materiálů specifických vlastností pro daný účel použití.
- tvorbu matematických modelů směřujících k tvorbě materiálů specifických vlastností pro daný účel použití