Tomáš Hlásny, Zoltán Barcza, Marek Fabrika, Borbála Balázs, Galina Churkina, Jozef Pajtík, Róbert Sedmák, Marek Turčáni
Anotace:
Ve studii jsme hodnotili vliv změny klimatu na uhlíkový cyklus, růst a přirozenou mortalitu hlavních hospodářských dřevin na gradientu sahajícím od Panonské nížiny po horské oblasti Západních Karpat. Hodnocené dřeviny byly smrk ztepilý, buk a skupina dubů. Byly hodnoceny změny v obdobích 2021-2050 a 2071-2100 oproti referenčnímu období 1961-1990. Analýzy byly realizovány pomocí procesního modelu Biome-BGC a empirického modelu Sibyla. Pro kalibraci modelů byla použita měřená data o tloušťkových a výškových přírůstech za období 1997-2010.
Ze simulací vývoje lesa vyplynulo, že změna klimatu může významně ovlivnit růst smrku a buku, zatímco vliv na produkci dubů byl minimální. V případě smrku a buku byla pozorovaná charakteristická odezva, která zahrnovala nárůst produkce ve vyšších polohách, zejména v důsledku prodloužení vegetační sezóny, a pokles produkce v nižších polohách, který souvisel s narůstajícím nedostatkem vláhy. V případě buku byl v nižších polohách zaznamenán kritický pokles produkce, indikující suchem podmíněnou mortalitu.
Hodnocení vlivu změny klimatu na uhlíkový cyklus lesních porostů bylo realizováno pouze v oblasti ekologického optima tří hodnocených druhů dřevin. Z výsledků vyplývá, že v těchto podmínkách budou tyto porosty stále působit jako aktivní úložiště uhlíku, ačkoli míra jejich sekvestrační kapacity se výrazně liší. Narůstající depozice dusíku a koncentrace atmosférického CO2 měli na uhlíkový cyklus těchto porostů zásadní vliv a je zapotřebí posuzovat je společně s vlivem měnících se klimatických faktorů.
Výsledky poukázaly na významné dopady změny klimatu na produkční funkci lesa, které představují výzvu pro lesní hospodářství. Výsledky také přispěly k metodickému rozvoji metod modelování vývoje lesa v podmínkách změny klimatu, zejména s ohledem na možnosti kombinace výstupů několika modelů.