Doby, kdy se i ve střední Evropě popisovaly nové druhy s pravidelnou samozřejmostí, jsou bohužel dávno minulé. Deštný prales na ostrově Papua-Nová Guinea však takovou neprobádanou druhovou pokladnici nabízí. Pojďme se proto společně s Jiřím Hávou z FLD ČZU a jeho polským kolegou vypravit do tropického pásma za objevem nového druhu brouka.
Během expedice do tropického deštného lesa v roce 1993 se podařilo objevit nového zástupce nepočetné čeledi kožojedovití (Dermestidae). Tento nenápadný dvoumilimetrový brouk žijící v korunovém zápoji dostal jméno Orphinus missae a řadíme jej do podčeledi rušníků (Megatominae). Jde o šestého zástupce rodu Orphinus na Papui-Nové Guineji a teprve čtrnáctého kožojedovitého. V současné době jsou z této oblasti připraveny popisy dalších nových druhů tohoto rodu.
Aby však tento druh mohl proniknout do světové nomenklatury, je nutné jeho zástupce detailně morfologicky popsat. Nejlépe tak lze učinit pod mikroskopem, a to po cca desetiminutovém povaření v zásaditém roztoku hydroxidu draselného. Následně se o něm dozvíme veškeré detaily, hustotou ochlupení (obr. 1 a 2) počínaje a tvarem penisu konče (obr. 7 a 8).
Vedle zpráv o zmenšování rozlohy přirozených ekosystémů a tlaku na biodiverzitu může působit objev nového druhu jako určitá omluvenka vystavená lidskému počínání. Nesmíme však zapomínat, že doposud neobjevené druhy žijí v zapomenutých končinách i bez našeho přičinění, zatímco ty dávno objevené mnohdy balancují na hraně propasti často i dílem naším. Věřme, že se podobnému osudu vystříhá Orphinus missae, k čemuž mu pomáhej jeho charakteristicky vztyčený penis.
Jiří Háva (*1972)
Pracuje na Fakultě lesnické a dřevařské na Katedře ochrany lesa a entomologie jako projektový manažer a publikuje taxonomické a faunistické články o broucích.
Zpracoval: Jiří Lehejček