Od roku 2006 probíhal v České republice výzkum, v rámci kterého tým, jehož členem byl i odborník z Fakulty lesnické a dřevařské, zkoumal rozšíření dvou nebezpečných, invazních, v ČR pravděpodobně nepůvodních, vzájemně příbuzných patogenů Phytophthora multivora a P. Plurivora. Poprvé byly izolovány v roce 1927 na pomerančovnících na Taiwanu. Cílem studie bylo zjistit jejich rozšíření, patogenitu, rozsah pronikání do přirozených ekosystémů a potenciální nebezpečí pro výsadby a porosty dřevin v ČR.
Během studie bylo získáno více než 160 izolátů obou druhů z více než 20 hostitelských dřevin, které vykazovaly přítomnost této plísně. Vzorky byly odebrány jak z okrasných dřevin, tak i z lesních. A to z celé řady systémů, od zcela umělých (zahradnická centra či skleníkové kultury) po přirozené porosty. Ukázalo se, že se oba druhy vyskytují ve všech sledovaných typech prostředí a že se tyto patogeny liší frekvencí výskytu (87 % izolátů náleželo do druhu P. plurivora) i svými areály. Druh P. plurivora se vyskytuje víceméně plošně po celém území ČR v nejrůznějších nadmořských výškách, zatímco P. multivora byl identifikován pouze v nižších polohách středních Čech a jižní Moravy.
Z výše řečeného pravděpodobně vyplývá, že druh první (P. plurivora) invadoval na území podstatně dříve než druh druhý, zatímco počátek invaze P. multivora je doby nedávné a patogen se teprve začíná šířit. P. multivora obsazuje nejdříve nejnižší, nejvíce člověkem zatížené a pozměněné oblasti.
V rámci Evropy je šíření tohoto patogenu v přírodních ekosystémech doloženo poprvé (v Evropě byl zatím zjištěn pouze v okrasných školkách). Během výzkumu byla rovněž identifikována částečná substrátová specificita více rozšířeného druhu P. plurivora – kmeny získané z lesních dřevin (dub letní, buk lesní aj.) byly vůči testovaným dřevinám více patogenní než kmeny z dřevin okrasných (např. rododendronů). Byly také nalezeny rozdíly v poškození testovaných dřevin. Nejcitlivější byl buk lesní, mezi méně citlivé dřeviny patřil javor klen, dub letní a jasan ztepilý. Průzkumy doubrav na jižní Moravě ukazují, že P. plurivora a P. multivora mohou v budoucnosti představovat velké riziko pro evropské lesy.
Ing. Ludmila Havrdová
Ing. Ludmila Havrdová, (*1975), studovala pod ČZU na Katedře agroenvironmentální chemie a výživy rostlin. Momentálně působí jako výzkumný pracovník ve VÚKOZ, v. v. i., Průhonice a dokončuje doktorské studium na Katedře ochrany lesa a myslivosti Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Zpracoval: Tomáš Krištof