Dvě mouchy jednou ranou. Tak by se dalo popsat hospodaření s plodinou nazývanou totora. Nejenže je tato rostlina v Jižní Americe zdrojem materiálu pro výrobu různých produktů, ale zároveň je při správné péči doktorem životního prostředí. Potenciál výroby desek z totory prověřovali vědci z Fakulty lesnické a dřevařské.
Makrofyt z čeledi šáchorovitých je již několik století využíván domorodými Američany k výrobě rohoží, chat, lodí, a dokonce plovoucích ostrovů. Je to rychle rostoucí rostlina, která se sklízí dvakrát do roka a dokáže vyprodukovat ročně až 56 tun sušiny na jednom hektaru. Sečení pomáhá odstraňovat mrtvý materiál z rostlin, snižuje produkci metanu a podporuje růst nových výhonků. Rostlina je produktivní až 25 let. Porosty fungují jako filtry fosforu, dusíku a pevných látek. Totorové mokřady disponují přednostmi jako zlepšování kvality vody, nízké provozní náklady, zdroj bioenergie a zachycování CO2.
Vědce z naší fakulty zajímaly mechanické a fyzikální vlastnosti desek vyrobených z této plodiny (výroba viz obrázek níže). Totora má samolepící schopnost, díky které není třeba používat při výrobě desek dodatečná lepidla. Kvůli vysoké absorpční kapacitě vody však bohužel dochází k výraznému bobtnání desek. Přesto zatím „neházíme desky do totory“. Studium předběžných a dodatečných úprav materiálu a nalezení vhodného následného ošetření by mohlo zvýšit odolnost těchto desek proti vodě a tím i rozšířit jejich uplatnění na trhu.
Jen si představte mokřady fungující jako ochrana vodních zdrojů či dokonce čistička průmyslových odpadních vod a nadto jako zdroj biomasy pro výrobu produktů vyhovujících udržitelnému hospodaření. V době volání po nekonvenčních zdrojích stavebních materiálů je zkoumání podobných alternativ velice přínosné.
Odborné slovo pro tento článek: fytoremediace – léčba životního prostředí pomocí rostlin
Petra Hýsková, Milan Gaff, Juan Fernando Hidalgo-Cordero, Štěpán Hýsek. Composite materials from totora (Schoenoplectus californicus. C.A. Mey, Sojak): Is it worth it? Composite Structures, Volume 232, 2020, 111572, ISSN 0263-8223, https://doi.org/10.1016/j.compstruct.2019.111572
Mgr. Petra Hýsková
Paní magistra Petra Hýsková působí na Katedře lesnické a dřevařské ekonomiky. Ve své práci se věnuje vybraným aspektům využití přírodních materiálů, které by mohly v budoucnu nahradit dřevo. Aby to bylo možné, je třeba získávat informace o vlastnostech produktů z alternativních zdrojů.
Zpracovala Lucie Hambálková