Nad tím asi přemýšlí mnoho našich lesáků. S touto hypotézou pracoval tým italských kolegů Jakuba Horáka z naší Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, který jim při výzkumu pomáhal. A mohu Vám hned na začátek prozradit, že se nejednalo o bádání nad svačinou hajného, ani nadlesního…
Studie se týkala dvou druhů brouků lesáků – lesáka rumělkového (Cucujus cinnaberinus)
a lesáka krvavého (C. haematodes). Jedná se o saproxylické brouky s extrémně zploštělým tělem, hlavou trojúhelníkovitého tvaru a velkýma očima. Pojem saproxylický znamená, že je druh vázán na mrtvé dřevo, žije v něm a příležitostně se jím i živí. Má tak s naším oborem mnoho společného, protože lesáka dřevo také živí.
Výzkum se zaměřoval především na to, zda je možné odchovat brouky v umělém prostředí laboratoře, jakou preferují potravu a jak dobře jim půjde reprodukce.
Při bádání byli využiti dospělci i larvy lesáků odchycení ve volné přírodě. Jako potrava v laboratoři byly použity druhy, které by mohl žrát v přírodě, jako je kousavec korový (Rhagium inquisitor), lýkožrout borový (Ips sexdentatus), a také druhy, které se v laboratoři běžně zkrmují: potemník moučný (Tenebrio molitor) a bzučivka zelená (Lucilia sericata).
Výsledky studie potvrdily hypotézu autorů, že lesáci nejsou praví predátoři, jelikož si vybírali v drtivé většině mrtvou potravu. Vývojová stádia brouka nehrála při výzkumu preferencí potravy velkou roli, protože jak larvy, tak dospělci volili velmi shodně. Úspěšnost reprodukce dosáhla 85 %, což je velmi dobré číslo. Umělý odchov brouků se i v této studii osvědčil jako metoda, kterou lze předejít vymírání ohrožených druhů.
Závěrem tedy můžeme říct, že náš lesák ze světa brouků si k obědu nabídne nejraději zetlelé dřevo, kus dobré mrtvoly, ale živého kolegu nemusí.
doc. Ing. Jakub Horák, Ph.D.
Jakub Horák je lesákem a pedagogem na Katedře ochrany lesa a entomologie. Účastnil se velkého množství projektů a pravidelně publikuje. Ve svých vědeckých pracích a publikacích se mimo jiné věnuje právě saproxylickým broukům.
Zpracoval Václav Kinský