Smrk ztepilý, jakožto hospodářsky využívaná dřevina, v dnešní době čelí mnoha problémům, ať už se jedná o rozsáhlou kůrovcovou kalamitu, dlouho trvající sucha anebo často skloňovanou změnu klimatu. Lesníci se proto snaží najít alternativní druh, který by byl schopen nahradit smrk svou produkcí, ale i vlastnostmi dřeva. Mezi slibné kandidáty patří jednak druhy domácí, například jedle bělokorá, ale také introdukované dřeviny. Na jeden z nepůvodních druhů se zaměřil i tým vědců z naší fakulty, a to konkrétně na jedli obrovskou.
Jedle obrovská je severoamerickým jehličnanem. Areál přirozeného rozšíření se rozkládá na severozápadě USA a západě Kanady. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu se širokými letokruhy. Z tohoto důvodu je její dřevo obecně považováno za méně kvalitní. S výjimkou širokých letokruhů se dřevo jedle obrovské svou barvou podobá dřevu naší domácí jedle bělokoré, strukturálně je značně podobné i smrku. Je poměrně lehké, podobně jako naše domácí druhy, a také není příliš odolné vůči působení biotických činitelů. Její dřevo je tak spíše využíváno ke stavebním účelům nebo na výrobu buničiny a papíru.
Pro zjištění, nakolik je svou kvalitou dřeva opravdu podobná místním druhům, vědci z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze podrobili vzorky dřeva mnoha testům, zaměřeným na vybrané materiálové vlastnosti. Série testů byly zaměřeny na mechanické vlastnosti, a to především na pevnost v ohybu, pevnost v tlaku, houževnatost a modul pružnosti v ohybu. Hodnoceny byly i významné fyzikální vlastnosti, jako je hustota dřeva, bobtnání dřeva a povrchové vlastnosti. Zmiňované testy byly dále uplatněny pro zkoumání vlastností dřeva modifikovaného teplem při 180 °C a 200 °C. Výše zmíněné testy prokázaly, že dřevo jedle obrovské se svou kvalitou podobá jedli bělokoré a smrku ztepilému. Je tak potenciální náhradou domácích druhů a její dřevo lze používat k podobným účelům. Tepelná modifikace měla za následek zlepšení pevnosti v tlaku, snížení navlhavosti a bobtnání dřeva. Negativně ale ovlivnila ostatní mechanické vlastnosti dřeva, jeho pevnost v ohybu a houževnatost, došlo také ke snížení hustoty.
Zpracoval: Oldřich Vojtěch
Zeidler A, Borůvka V, Remeš J, Pulkrab K. Heat-Treated Wood from Grand Fir Provides the Same Quality Compared to Silver Fir. Forests. 2022; 13(10):1542. https://doi.org/10.3390/f13101542