Program CEEPUS je středoevropský výměnný program v rozšířeném regionu Dunaje, založený na mezinárodní dohodě z podnětu Rakouska. K dohodě CEEPUSu se do současnosti připojilo 15 států, mezi které patří Albánie, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Severní Makedonie, Moldavsko, Černá Hora, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovenská republika a Slovinsko.
Program je specifický, od programu ERASMUS se liší v několika bodech: (i) Univerzity, které chtějí daný program využívat, musí být začleněné minimálně do jedné sítě univerzit s obdobnými studijními programy. (ii) Stipendia jsou schvalována na národní úrovni a vyplácena hostitelskými univerzitami. (iii) Koordinátorem programu za každou fakultu by měl být specialista v oboru pro danou síť, který schvaluje výjezd či příjezd případných zájemců. Schvalování vyjíždějících stipendistů probíhá na základě předloženého programu pobytu individuálně po dohodě s koordinátorem hostitelské fakulty a zástupci národních kanceláří CEEPUSu (v ČR zastoupené Domem zahraniční spolupráce).
Zahraniční pobyt v rámci programu CEEPUS je vhodný především pro zájemce o krátkodobé pobyty od jednoho týdne (pro pedagogy) či jednoho měsíce (pro studenty) do třech měsíců. V rámci programu jsou pořádány i odborné exkurse, letní školy nebo workshopy. Program CEEPUS nemá tak široký kapacitní potenciál jako program ERASMUS, ale není limitovaný počtem výjezdů a může být např. vhodným doplňkem studentům a pracovníkům, kteří už využili možnost programu ERASMUS v daném akademickém roce.
Počet pobytových měsíců v rámci této sítě je každoročně stanoven hlavním koordinátorem sítě a Domem zahraniční spolupráce.
Naše fakulta je začleněna do dvou sítí: „Engineering as Communication Language in Europe“ a „Teaching and Research of Environment-oriented Technologies in Manufacturing“. Fakulta hostila od svého začlenění do programu CEEPUS více než 200 zahraničních hostů např. z univerzit ve Varšavě, Krakově, Záhřebu, Temešváru, Zvolenu, Kišiněva atd. Periodicky jsou pořádány odborné exkurze pro studenty z Polytechnické univerzity v Kozsalinu. Stejně tak studenti nebo zaměstnanci, kteří projevili zájem, mohli vycestovat na studijní nebo výukové programy do výše uvedených zemí.
Postup přihlášení a realizace pobytu
1. Krok: podání přihlášky (po konzultaci s kontaktní osobou)
2. Krok: schválení přihlášky vysílající VŠ
3. Krok: formální kontrola a schválení přihlášky národní kanceláří CEEPUS
4. Krok: potvrzení termínu pobytu hostitelskou VŠ
5. Krok: hostitelská národní kancelář CEEPUS přidělí stipendium a vystavé LoA
6. Krok: žadatel potvrdí přijetí stipendia
7. Krok: studijní pobyt v zahraničí
8. Krok: po návratu odevzdá žadatel LoC/vyplní FRP
Výše stipendia je stanovena hostitelskými státy, které stipendium vyplácí. Doprava je hrazena ČZU v Praze dle předpisů MŠMT ČR.
Doba pobytu od jednoho týdne (pro pedagogy) či jednoho měsíce (pro studenty) do třech měsíců.
Žádost se předkládá přes portál www.ceepus.info po dohodě s koordinátorem za FLD v Praze. Na těchto internetových stránkách najdete i další informace k danému programu.
Termíny podání žádosti jsou pro letní semestr do 15. června; pro zimní semestr do 30. října.
Další informace pro pedagogy: http://www.dzs.cz/cz/ceepus/akademicti-pracovnici/
Další informace pro studenty: http://www.dzs.cz/cz/ceepus/studenti/
Koordinátor FLD v Praze: Jiří Dvořák, Katedra lesnických technologií a staveb
Poslední aktualizace: 26. října 2023