Vítejte na stránce našeho hmyzího hotelu!
Nacházíte se v areálu České zemědělské univerzity v Praze. Pokud byste se chtěli ubytovat, tak budete muset jít dál, tedy směrem na západ ke studentským kolejím. Tady totiž bydlí hmyz.
Co je to hmyzí hotel?
Možná jste už někdy narazili na broukoviště – tedy, v zásadě hromadu dříví, kterou s oblibou vyhledávají brouci. Ale nejsou to jen oni, broukoviště mají rádi i další živočichové, a to včetně těch, kteří obývají hmyzí hotely. Občas broukoviště někdo zapálí a opeče si na něm buřty. Tak to prosím s naším hmyzím hotelem nedělejte.
Jak vypadá náš hmyzí hotel, který byl vyroben na truhlárně Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze dle návrhu Romana Berčáka z Katedry ochrany lesa a entomologie a Martina Hamrleho z firmy Beram, s.r.o., vidíte sami. Z pohledu toho, co se na trhu s ubytováním pro hmyz nachází, patří bezesporu k těm luxusnějším. Hmyz má tedy oproti lidem jednu výhodu, nemusí za ubytování platit. Musí pouze přiletět včas, aby ještě bylo místo pro hnízdění.
Kteří živočichové využívají hmyzí hotely?
Název napovídá, že hmyz. Hmyz jsou vlastně skoro všechny potvůrky, co mají šest nožiček. Naprostou většinu obyvatel hotelu tvoří hmyz blanokřídlý a konkrétně žahadlový. Možná jejich jméno napoví, že jsou to hlavně ti, kteří mají žihadlo. Jsou to především včely, vosy a mravenci. Ale najít zde můžete i zlatěnky, lumky, hrabalky nebo chalcidky. V zásadě jde tedy o takový včelí úl, ve kterém hnízdí ledacos jiného než včela medonosná.
Naprostou většinu obyvatel neuvidíte. Ostatně ani do oken lidských obydlí se slušně vychovaný člověk nekouká. Pokud však je zrovna hezké jarní nebo letní počasí, tak kolem našeho hotelu poletují maminky nebo tatínkové vajíček, larev nebo kukel, které se právě nachází uvnitř. Možná jste právě zahlédli fialového čmeláka. Tak vězte, že to byla drvodělka. Z dalších nápadných druhů to je třeba rezavě zbarvená včela zednice rezavá, která je nejhojnějším obyvatelem hmyzích hotelů na jaře.
Kromě blanokřídlého hmyzu zde můžete při troše štěstí vidět brouka velkočlenníka. Možná jste ho zahlédli někde v okolí na květu. Ano, je to půlcentimetru malé černé stvoření s bílými klikyháky na krovkách. Ač je tento velkočlenník kožojed, tak nijak neškodí. Žere v hotelu zbytky, a to včetně mrtvolek. V hotelu se však nenachází pouze hmyz, ale jsou tu i zástupci bezobratlých, kteří mají osm nohou. Jsou to třeba štírci, roztoči nebo pavouci. V našem hotelu se může ubytovat kdekdo – podmínkou je pouze to, že by měl být bezobratlý.
Co bývá obsahem dutin ve schránkách hmyzího hotelu?
I když to na první pohled nemusí vypadat, tak je náš hmyzí hotel skoro plně obsazen. Jeho obyvatelstvo však většinou nepatří mezi excentrické hvězdy hmyzího šoubyznysu. Naprostou většinu obyvatel tvoří hmyzí děti. Tedy již zmiňované larvy a kukly v hmyzí školce. V zásadě se dá říct, že o žádnou nádheru nepřicházíte. Krásní jsou až dospělci, kteří se líhnou a vylézají ven – a ty vidět můžete.
Stejně jako v lidském hotelu, i ten náš potřebuje občas uklidit nebo zrekonstruovat. Někteří hmyzáci se sice o úklid snaží, ale naprostá většina je nepořádná. Někteří se dokonce i pokouší ho vylepšit. Někdy je však třeba udělat generální úklid či opravu. To se děje zpravidla tím, že jednotlivé části úplně vyměníme.
Možná se také ptáte, proč jsou v našem hotelu různé pokojíčky. Inu, každý hmyzák je jinak velký a také jinak náročný. V malých otvorech budou hnízdit malé včely a ve velkých zase ty větší. Některé mají raději dřevo, jiné zase kámen. To je ale podoba s lidmi, že?
Proč se hmyzí hotely vytvářejí?
Kromě toho, že se nám hmyzí hotely mohou líbit, tak plní i další funkce. Slouží k výchově dětí i dospělých. Pokud zde stojíte a je hezky, tak sami vidíte, co vše se zde chystá ubytovat, je na prolétavce či právě odlétá. Navíc tyto hotely pomáhají některým druhům přežít. Ideální je tedy, umisťovat je do míst, kde se místa vhodná k hnízdění nenachází. Pokud nemáte Vy nebo Vaši sousedi na žihadla a kousance alergii, tak to může být klidně i balkon nebo střecha paneláku. Hotel může být jak ve špinavém areálu stavebnin, tak v přístavu s luxusními hausbóty. V zásadě může být kdekoliv. Snad je jen lépe se vyhnout blízkosti chlorovaných bazénů, kde se včely v suchém období topí. Společně s broukovištěm je hmyzí hotel jedním z opatření pro podporu biodiverzity, které nemůže nikdy uškodit.
Pokud by Vás náš hmyzí hotel zaujal, chtěli jste se o něm dozvědět více nebo si ho třeba postavit, tak se více můžete dočíst v knížce Petra Bogusche nazvané Domečky pro včely a užitečný hmyz, která vyšla v roce 2019 v nakladatelství Grada.
Pokud byste se ptali, kdo tento text dal dohromady, protože k němu třeba máte nápady, tak to byl Jakub Horák. Ke mně (horakj@fld.czu.cz) také, prosím, směřujte připomínky k textu nebo nápady na vylepšení hotelu či jeho okolí. Určitě rád vyřídím i Vaše vzkazy tvůrcům tohoto hotelu.