O projektu
Poskytovatel: MŠMT ČR
Datum zahájení: 07/2017
Datum ukončení: 09/2020
Odpovědný řešitel podle poskytovatele: prof. Miroslav Svoboda
Disturbance v lesních ekosystémech a jejich efekt na ekosystémové služby v kontextu globální klimatické změny
Cílem managementu lesních ekosystémů je ovlivnit současnou a budoucí strukturu lesů tak, aby poskytovaly požadované ekosystémové služby a plnily funkce ekonomické např. produkce dřeva a biomasy a funkce mimoprodukční, např. uchování biodiverzity. Struktura lesa a procesy v ekosystému jsou obecně ovlivňovány různorodými disturbancemi (narušeními), a proto je nezbytné nejprve porozumět komplexnímu vlivu přírodních režimů disturbancí a vývojových procesů následujících po disturbanci na strukturální aspekty lesa, které zajišťují požadované funkce, Hlavním cílem projektu je identifikovat a klasifikovat různé směry vývoje lesních porostů po disturbanci a jejich vliv na plnění jednotlivých ekosystémových služeb. Zejména budeme studovat vliv historie disturbancí na strukturu lesa, biodiverzitu a rezilienci vůči disturbancím.
Na základě předchozí práce nově sesbíraných dat a nově založených ploch, včetně informací o historii disturbancí, budeme schopni vysvětlit vzájemný vztah mezi disturbancemi a vývojovými trajektoriemi porostů, které vytváří komplexní strukturu lesa, zajišťující všechny ekosystémové služby. Na trvalých kruhových studijních plochách o velikosti 1000 m2 se zaznamenanými všemi základními strukturálními parametry (živé a mrtvé stromy, obnova a mrtvé dřevo) budeme sbírat přímá data o biodiverzitě (např. druhy cévnatých rostlin) a nepřímá data (např. variabilita světelných podmínek nebo dendromikrostanoviště na živých stromech).
The main aim of the project is to identify and classify multiple pathways of stand development following natural disturbances and the influence on forest ecosystem services. In particular we will study the influence of the disturbance history on the forest structure, species diversity, and resilience to forest disturbances. The innovative aspect of the proposed project is the development of a conceptual model based on an extensive intensive sampling of forest structure and disturbance history combined with innovative methods and analyses to understand the drivers and dynamics of critical forest values as preserved in the forest resources of spruce and beech forests of Central and Eastern Europe.