Projekt z finančních mechanismů: GAČR – Standardní projekt
Číslo projektu: 19-16605S
Odpovědný řešitel za FLD: Ing. Radek Bače, Ph.D.
Kontaktní osoba: Ing. Radek Bače, Ph.D, bace@fld.czu.cz
Trvání projektu: 2019-2021
Hlavní řešitel projektu: Biologické centrum Av ČR, prof. Ing. Jiří Kopáček, Ph.D.
Mezioborová studie cyklu prvků v horských jezerech a jejich lesních povodích zmlazujících se po odumření stromového patra
Kůrovcový žír zabil značné množství dospělých smrků v neobhospodařovaných, acidifikovaných povodích šumavských jezer, s největším rozsahem poškození (>90% během 2004–2008) v povodí Plešného jezera. Odumření stromů významně ovlivnilo cykly prvků v půdách i vodách a jejich chemismus i oživení. V současnosti se lesní ekosystém rychle regeneruje. Náš více než dvacetiletý environmentální výzkum šumavských povodí (les, půda, voda, klima) nabízí světově unikátní možnost komplexní ekosystémové studie vlivů přirozeného rozpadu a regenerace stromového patra na jednotlivé složky horských ekosystémů. Navrhujeme integrované studie (laboratorní pokusy i terénní látkové bilance prvků) zaměřené na cykly C a N v půdách a jejich vliv na vyplavování dalších prvků (P, S, Ca, Mg, K, a Al) a na to, jak tyto změny ovlivňují regeneraci lesa a půdních mikroorganismů a chemické a biologické zotavování vod z acidifikace. Modelování nám umožní využít tyto výsledky i pro další podobně postižená horská území i pro odhad dopadů různých typů hospodaření na bilanci živin v lesích.
Cíle projektu: Studium změn zásob a toků ekologicky významných prvků (N, P, C, S, Ca, Mg, K a Al) v systému les-půda-voda zotavujícím se po přirozeném rozpadu smrkových porostů. Posoudit vztah mezi zásobami živin v půdách a mrtvé biomase a zmlazením a vliv růstu lesa na chemické složení a oživení půd a vod.
Bark beetle outbreak killed many mature spruce trees in unmanaged, acidified catchments of the Bohemian Forest lakes (BF, Central Europe), with the most pronounced tree loss (>90% in 2004–2008) in the Plešné catchment. The tree dieback significantly changed element cycling in soils and waters and affected their biogeochemistry. At present, forest has been rapidly regenerating. Our >20-year long environmental research on the BF catchments (forest, soil, water, climate) provides a worldwide unique opportunity for a complex ecosystem study on the effects of natural forest dieback and regeneration of the individual ecosystem parts. We propose an integrated laboratory and field mass budget studies on (1) C and N cycling in soils and their effects on leaching of other elements (P, S, Ca, Mg, K, and Al) and (2) how these changes affect regeneration of forest and soil microbial community, and chemical and biological recovery of waters from acidification. Modelling will enable projection of these changes to other similarly affected mountain areas and different forestry practices.
This project aims to: evaluate (1) pools and fluxes of ecologically important elements (N, P, C, S, Ca, Mg, K, Al) in catchment-lake systems regenerating from natural tree dieback, (2) how nutrient availability in soil and deadwood affects tree grows, and (3) how this grow affects soil and water biogeochemistry.