Oficiální název: Vliv faktorů prostředí na napadení smrku ztepilého kloubnatkou smrkovou a návrh praktických postupů omezujících její šíření
Program: Grantová služba LČR, s. p.
Doba řešení: 01/2016 – 12/2019
Hlavní příjemce: Česká zemědělská univerzita v Praze, řešitel: doc. Ing. Vítězslava Pešková, Ph.D.
Další účastník: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.
Cíle řešení projektu: Hlavním cílem projektu je zmapování současné distribuce patogenu na smrku ztepilém v Krušných horách a vytipování hlavních oblastí napadení SMP s ohnisky, kde nejvíce dochází i k infekci SM. Analýzou podmínek chceme zjistit:
- a) Jaké faktory mikroklimatické a jejich kombinace jsou klíčové pro šíření kloubnatky na SM
- b) Jaké fyziologické znaky vykazují napadené stromy v místech šíření kloubnatky smrkové na SM a které fyziologické znaky naopak souvisí s odolností stromu vůči patogenu
- c) Jaké jsou reálné a efektivní možnosti potlačit výskyt houby
Nedílnou součástí je sledování průběhu sporulace patogenu na čerstvých pupenech a klestu. Výsledkem projektu bude stanovení rozšíření houby v Krušných horách na smrku ztepilém a návrh obranných a ochranných opatření.
Předmět řešení návrhu projektu: Předmětem řešení je míra a rozsah napadení smrkových porostů kloubnatkou smrkovou v oblasti Krušných hor. Pro tento účel byly založeny trvalé výzkumné plochy, které budou po dobu tří let monitorovány. Na některých z nich budou instalovány automatická čidla (Datalogger Minikin THi) pro sledování teploty a vzdušné vlhkosti. V pravidelných intervalech budou odebírány vzorky pupenů SM napadených kloubnatkou, které budou mikroskopicky vyšetřeny. Hlavními výstupy budou:
- a) Determinace faktorů prostředí ovlivňující rozvoj choroby
- b) Prozkoumání a popis biologie houby na smrku ztepilém – určení klíčových faktorů hrajících roli v tvorbě spor a šíření patogenu
- c) Zjištění rozdílu ve fyziologii SM napadených a nenapadených
- d) Návrh pěstebních postupů omezujících rozvoj a šíření kloubnatky smrkové
Aktuální výstupy projektu:
- - Pešková, V.; MODLINGER, R.; SOUKUP, F.; RUČKOVÁ, J. Nárůst napadení smrku ztepilého kloubnatkou smrkovou v Krušných horách. Lesnická práce, 2016, 95 (2), 46–47.
- - ČERNÝ, K.; PEŠKOVÁ, V.; SOUKUP, F.; HAVRDOVÁ, L.; STRNADOVÁ, V.; ZAHRADNÍK, D.; HRABĚTOVÁ, M. Gemmamyces bud blight of Picea pungens: a sudden disease outbreak in Central Europe. Plant Pathology, British Society for Plant Pathology, 2016, 12 p.
- - Popularizační činnost – Krkonoše – Jizerské hory 08/2019