Oficiální název: Sázecí adaptér pro obnovu lesa v oblastech s nedostatkem srážek
Program: Projekt 3. veřejné soutěže Programu GAMA, podprogram 1 proof-of-concept
Doba řešení: 01/2017 – 6/2019
Hlavní příjemce: Česká zemědělská univerzita v Praze, řešitel: prof. Ing. Jaroslav Holuša, Ph.D.
Cíle řešení projektu: Hlavním cílem projektu je vytvořit efektivní zařízení pro mechanizovanou obnovu lesních porostů s automatickým dávkováním hydrogelu. Toto zařízení by mělo přispět ke zvýšení efektivity obnovy porostů, respektive zalesňování v oblastech s nedostatkem srážek.
Předmět řešení návrhu projektu: Projekt se zabývá jedním ze základních pilířů v obnově lesa a to ochranou nových kultur před suchem. Tato problematika je v současné době velmi aktuální a, s ohledem na dlouhodobé meteorologické a klimatické předpovědi, bude nadále nabírat na významu. Praktická inovace projektu spočívá ve vytvoření stroje pro obnovu lesa s použitím hydrogelu, na který bude podán návrh na mezinárodní patentové řízení.
Aktuální výstupy projektu:
- Patent: patent číslo 307765 ke dni 6.3.2019 – vynález: „Dávkovací zařízení, zejména hydrogelu, pro výsadbu lesního porostu, uspořádané jako nástavba na rýhovacím sázecím stroji“.
- Prototyp/funkční vzorek – stroj byl vyzkoušen v provozních podmínkách a proběhlo testovací sázení v porostech ŠLP Kostelec nad Černými lesy, kde je momentálně stroj umístěn.
- Užitný vzor - ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE. Dávkovací zařízení, zejména hydrogelu, pro výsadbu lesního porostu, uspořádané jako nástavba na rýhovacím sázecím stroji. Původci: Jan MACKŮ, Jaroslav HOLUŠA, Karolina LUKÁŠOVÁ, Adolf RYBKA, Ivo HONZÍK a Bohuslav JOŠT. Česká republika. Užitný vzor CZ 31844 U1. 31.01.2018.