Mechanismy přeměny organické hmoty v půdě v Konžské pánvi na gradientu intenzity zemědělství
Zkrácený název: Mechanismy půdotvorby v Kamerunu
Oficiální název: Mechanismy přeměny organické hmoty v půdě v Konžské pánvi na gradientu intenzity zemědělství
Program: GAČR standardní projekt (Panel 504)
Doba řešení: 01/2018-12/2020
Hlavní příjemce: Česká zemědělská univerzita v Praze, řešitel: doc. Mgr. Jan Šobotník, Ph.D.
Cíle řešení projektu: Dynamika degradace půdy a vzorce biodiversity jsou studovány podél gradientu zemědělských aktivit v Konžské pánvi. Pedologické i sekvenační přístupy nám umožní popsat mechanismy geneze a degradace půdy. Současně formulujeme strategie trvale udržitelného rozvoje zemědělství v regionu.
Předmět řešení návrhu projektu: Tropické lesy, v našem případě Konžská pánev, hostí značnou část globální biodiversity. Poptávka po zemědělské půdě ale způsobila, že lesů v posledních desetiletích rapidně ubývá. Intenzivní zemědělství může v dlouhodobém měřítku vést ke zničení těchto biotopů, zatímco udržitelné farmaření nabízí výhody jak pro zemědělce, tak pro rozmanitost přírody. Zabýváme se dynamikou degradace půdy a složením společenstev v různých systémech, v primárním a sekundárním lese, na kakaové lesní plantáži a na poli s jednoletými plodinami. Provádíme rozsáhlý ekologický experiment, který pomůže objasnit příspěvek hlavních účastníků půdotvorných procesů. Hlavními hypotézami je, že nižší diversita rostlin vede k vyčerpání půdy, a že termiti jsou klíčovými dekompozitory, kteří aktivně ovlivňují složení houbových a bakteriálních společenstev v půdním pokryvu. Využíváme extracelulární DNA z půdy k vyhodnocení změn ve složení společenstev stromů a termitů mezi jednotlivými biotopy. Dále pomáháme s navržením strategií trvale udržitelných zemědělských postupů.
Aktuální výstupy projektu:
Tejnecký V., Křížová P., Penížek V., Maňourová A., Sillam-Dusses D., Šobotník J., Akama P.D., Lojka B, Němeček K., Borůvka L. & Drábek O.: The influence of land-use on tropical soil chemical characteristics with emphasis on Aluminium. Journal of Inorganic Biochemistry (v recenzním řízení)