Multiparametrová letokruhová rekonstrukce karpatských teplot

O projektu:

Projekt z finančních mechanismů: GAČR – Juniorský projekt

Číslo projektu: 20-22351Y

Odpovědný řešitel za FLD: Miloš Rydval Ph.D.

Kontaktní osoba: Miloš Rydval Ph.D., rydvalm@fld.czu.cz

Trvání projektu: 2020-2023

Anotace ČJ/AJ:

Projekt REPLICATE navrhuje vylepšení prostorového pokrytí a kvality paleoklimatických analýz v nedávné minulosti. Projekt přinese bližší porozumění klimatické variability střední a východní Evropy za pomocí série klimatických rekonstrukcí z letokruhových parametrů smrku ztepilého (letokruhové šířky, blue intensity a kvantitativní anatomie dřeva) z řady karpatských lokalit. Klimatická citlivost a odezva letokruhových parametrů bude vyhodnocena a optimalizována se zohledněním vlivu faktorů nesouvisejících s klimatem na růst, včetně disturbancí a znečištění. Tyto nové rekonstrukce budou představovat řadu kvalitních robustních paleoklimatických záznamů s menší nejistotou a větším prostorovým rozsahem ve srovnání s omezeným pokrytím stávajících karpatských rekonstrukcí v porovnání s jinými částmi Evropy. Projekt rozšíří naše porozumění prostorových a časových teplotních trendů v této oblasti za posledních 300–400 let a umožní širší a komplexnější pohled na nedávné oteplování spojené s klimatickými změnami, teplotní extrémy a reakci na sopečné události.

The proposed project, REPLICATE, aims to fill a spatial paleoclimatic and data quality gap to further our understanding of recent climatic variability in central-eastern Europe by developing a set of temperature reconstructions across the Carpathian arc using multiple tree ring parameters (ring width, blue intensity and quantitative wood anatomy) from existing Norway spruce samples. The climatic sensitivity and response of multiple tree-ring parameters will be assessed and optimized by accounting for non-climatic impacts on growth from factors including disturbance and pollution. The new reconstructions will represent a set of robust high-quality paleoclimatic records with reduced uncertainty, improved spatial scope in relation to the limited coverage of existing Carpathian reconstructions compared to other parts of Europe. The project will further our understanding of past spatial and temporal temperature trends in the region over the past 300-400 years by placing recent climate change-related warming, temperature extremes and responses to volcanic events, in a longer-term context.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.