Původ železitých minerálů ve vysoce propustných půdách a určení půdních diagnostických vrstev pomocí magnetických parametrů

O PROJEKTU:

 

Poskytovatel: GA ČR

Číslo projektu: 23-09559L

Odpovědný řešitel za FLD: prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc.

Kontaktní osoba: prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc., podrazsky@fld.czu.cz

Trvání projektu: 04/2024 – 03/2027

Anotace ČJ/AJ:

Magnetické vlastnosti půd se již často využívají pro studium znečištění půd, jejich degradaci nebo erozi, historii obdělávání či rekultivace. Toto je umožněno zejména vysokou citlivostí a rychlostí magnetických měření. Účinnost magnetické metody je obvykle dána existencí magneticky obohacené vrstvy v důsledku akumulace atmosférického spadu bohatého na oxidy železa. Tato vrstva se obvykle tvoří na rozhraní mezi humusovou a iluviální vrstvou. Zatímco její existence je běžná v hloubkách do 10 cm v půdách s dobře vyvinutým profilem, vysoce propustné půdy s nízkým obsahem humusu (například podzoly) můžou umožňovat vysokou dynamiku migrace částic. To může mít za následek významné promíchání částic přírodního a antropogenního původu. Navrhovaný projekt se zaměřuje na využití podrobných magnetických měření takovýchto půd a s přispěním půdních a geochemických analýz a geostatistickým zpracováním dat k odlišení oxidů železa antropogenního a přírodního původu, a vyvinout geofyzikální nástroj pro určení půdní diagnostické vrstvy, potřebné k definování typu půdy.

Magnetic properties of soils have been used widely in assessing topsoil pollution, soil degradation and erosion, history of land use, recultivation, etc. This research is mostly facilitated by highly sensitive and fast measurements of magnetic susceptibility. The efficacy of the method is usually based on magnetically enhanced shallow layer due to atmospherically deposited iron-oxide particles, which occurs usually on the boundary between humus and illuvial horizons. While this is common in depths to about 10 cm in soils with well-developed soil profile, highly-permeable soils with low content of humus, such as Podzols, may show high dynamics of migration of particles. This may result in significant mixing of particles of anthropogenic and natural origin. The project aims at using detailed magnetic measurements of such soils, assisted by soil and geochemical analyses and geostatistical data processing, for unmixing iron oxides of anthropogenic and natural origin and to develop a geophysical tool for determining the soil diagnostic horizons, necessary for the soil taxonomy.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.