Termofilní lesy jako klimatické analogy pro budoucí lesy mírného pásma v Evropě

O PROJEKTU:

 

Poskytovatel: GAČR

Číslo projektu: 24-12210K

Odpovědný řešitel za FLD: prof. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D.

Kontaktní osoba: prof. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D., svobodam@fld.czu.cz

Trvání projektu: 04/2024 – 3/2027

Anotace ČJ/AJ:

Termofilní lesy se vyskytují na teplých, jižně orientovaných horských svazích a slouží jako analogie změny klimatu pro klimaticky citlivé mezofilní lesy s převahou buku v evropském mírném pásmu. Navzdory jejich rozsáhlému výskytu a předpokládané expanzi v rámci klimatických změn, a taky jejich významu pro budoucí funkce lesů (např. produkci dřeva, biodiverzitu a ukládání uhlíku), jim však nebyla v literatuře věnována téměř žádná pozornost s ohledem na základní demografii (tj. regeneraci, růst a mortalitu), disturbanční procesy a odolnost vůči suchu a disturbancím. Tento projekt bude prvním, který poskytne základní pochopení struktury, dynamiky a funkce termofilních lesů, čímž zaplní zásadní znalostní mezeru pro lepší pochopení budoucnosti evropských lesů v teplejším klimatu. Projekt poskytne tolik potřebný vhled do budoucích funkcí lesů (např. bioekonomiky, ukládání uhlíku a biodiverzity) a doporučení pro hospodaření s ohledem na předpokládaný nárůst rozlohy termofilních lesů v důsledku změny klimatu.

Thermophilic forest communities occupy warm southward facing mountain slopes and serve as climate change analogues for climate-sensitive mesophilic beech-dominated forests across the European temperate zone. However, despite their widespread occurrence and predicted expansion under climate change, including their importance for future forest functions (e.g. wood production, biodiversity, and carbon storage), they have received almost no attention in the literature with regard to basic demography (i.e., regeneration, growth, and mortality), disturbance processes, and resilience to drought and disturbance. This project will be the first to provide a fundamental understanding of thermophilic forest structure, dynamics, and function, thereby filling a critical knowledge gap for better understanding of the future of European forests under a warmer climate. The project will provide a much needed insight into future forest functions (e.g. bio-economy, carbon storage, and biodiversity) and potential management guidelines given predicted increases in thermophilic forests under climate change.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.