Název projektu |
Kancelář pro podporu mezinárodních projektů zaměřených na Life Sciences |
Zkrácený název projektu | INTER-INFORM III |
Koordinátor projektu | Česká zemědělská univerzita v Praze |
Celkové způsobilé výdaje | 13 169 000 Kč |
Veřejné zdroje | 0 Kč |
Celkové způsobilé výdaje FLD | 2 231 601 Kč |
Datum realizace projektu | 1. 9. 2020 – 30. 12. 2023 |
Název programu | Inter Excellence |
Cílem tohoto čtyřletého projektu je zajištění podpůrných služeb pro zapojení špičkových českých odborníků a týmů v oblasti tzv. Life Sciences do aktivit v ERA (Evropském výzkumném prostoru) a dalších multilaterálních aktivit formou nepřímé podpory VaVaI.
Úkolem ČZU je v rámci projektu:
- Zabezpečit účinné získávání relevantních informací v poradních orgánech jednotlivých programů a zajišťovat jejich rozšíření vhodnou formou cílové skupině díky prohloubení kontaktů s Generálním ředitelstvím pro výzkum a inovace, Expert advisory group, Programovými výbory, Technologickými platformami (European Technology Platform For Sustainable Chemistrry, Platform of Bioeconomy ERA-NET Actions, BBI) a dalšími institucemi včetně České styčné kanceláře pro evropský výzkum (CZELO) sídlícími přímo v Bruselu nebo v ČR (např. Technologické centrum AV ČR). Je plánována účast na celoevropských či regionálních „brokerage meetings“.
- Dále rozvíjet kontinuální spolupráci obdobně zaměřených projektových center (Technologické centrum AV ČR, VŠCHT, ČVUT, Přírodovědecká fakulta UK, oborově blízké v.v.i.), přizvat ke spolupráci zástupce projektového centra Jihočeské univerzity a Mendelovy univerzity v Brně a na základě dosavadních kontaktů standardizovat spolupráci projektových center evropských univerzit sdružených v Euroleague for Life Sciences, jejímiž členy jsou mj. Wageningen University and Research Centre a Universität für Bodenkultur Wien, které jsou naprostou špičkou oboru a jsou velmi intenzivně zapojeny do evropských projektů.
- Oba předchozí body jsou klíčové pro efektivní informování a metodickou podporu v oblasti administrativy, projektového a finančního managementu. V rámci projektu dojde prostřednictvím webových stránek, newsletteru, mobilního stánku a infomačních vystoupení na vybraných konferencích, workshopech a seminářích k cílenému šíření získaných informací a poznatků.
- Ve snaze o dosažení maximální efektivnosti a v návaznosti na zahraniční dobré zkušenosti rozšířit projektový tým o oborové projektové konzultanty, kteří poskytují poradenství při předkládání a řešení projektů v jednotlivých oborech Life Sciences: Environment; Forestry; Agrobiology and Bioeconomy; Economy and Social problems; Energy and Technologies. Díky hlubší specializaci bude dosaženo bezprostřední informovanosti výzkumníků (např. o obsahu work programů) a prostřednictvím osobních kontaktů bude usnadněna prvotní formulace projektových záměrů, nejnadějnějším z nich bude poskytnuta konkrétní pomoc s formulací žádosti díky zkušenému zahraničnímu expertovi.
„Otevřená“ Kancelář pro podporu mezinárodních projektů zaměřených na Life Sciences v rámci Evropského výzkumného prostoru II (dále jen „Kancelář“) tak slouží vědeckým pracovníkům z univerzit a dalších vědecko-výzkumných institucí, kteří se aktivně zajímají o účast v programech zaměřených na základní výzkum a vývoj v EU. Kancelář je zaměřena na výzkum v inovativních oblastech vědy (např. biotechnologie, genetika a další identifikované oblasti propojující různé vědecké a technické disciplíny), ale také zabezpečuje podporu ve všech relevantních oblastech programu Horizont 2020 s cílem posílit nejen účast v projektech, ale i koordinátorskou roli tuzemských týmů.
Jedinečnost a originalita projektu spočívá v zaměření projektu na Life Sciences, bioekonomika je jedním z pilířů strategie rozvoje Evropy a hraje též zásadní roli v rámci Evropského výzkumného prostoru, resp. programu Horizont 2020.
Projekt je originální i způsobem efektivního propojení s projektovými centry v ČR a na klíčových evropských oborově zaměřených univerzitách, který zajistí vzájemnou spolupráci a předávání získaných zkušeností projektových specialistů a aktivních vědecko-výzkumných institucí v rámci pravidelných setkávání, ale i neformálních kontaktů.