Lesárium – expozice o lese a lesnictví na zámku v Kostelci nad Černými lesy

Nová expozice o českých lesích nazvaná Lesárium – lesy pro život byla slavnostně otevřena 25. května 2024 na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Na jejím vzniku se podílely Lesy ČZU a Fakulta lesnická a dřevařská v rámci projektu Vidět, cítit a zažít les, financovaného z Fondů EHP 2021–2024.

Lesnická expozice Lesárium vypráví příběh rozmanitého a bohatého oboru a svým jedinečným pojetím, který zahrnuje prvky nejmodernějšího způsobu prezentace se zachováním autentického, tedy přírodního, dojmu prostředí lesa, a takto jej zprostředkovává široké veřejnosti. Rodiny s dětmi, studenti, školáci, laici i odborná veřejnost ocení přívětivé prostředí a způsob komunikace prostřednictvím textových panelů, interaktivních prvků a audiovizuálních podnětů. Prezentace je koncipována tak, aby každý návštěvním měl možnost zažít les všemi svými smysly.

Návštěvníci se v „prostoru lesa“ dozvědí něco o historii lesnictví a lesnického vzdělávání, která je s kosteleckým zámkem úzce spjata, a také zjistí mnoho zajímavého o českých lesích. Část expozice je zaměřena na představení všech důležitých funkcí lesa, jako jsou zadržování vody, ochrana půdy, produkce dřeva a kyslíku, zvyšování biodiverzity, ukládání uhlíku a mnohé další. Jak vypadá současné moderní lesnictví, představí část zaměřená na novinky lesnického výzkumu.

„Prohlédnout si můžete například využití hydrogelu v lesnictví, ukázky moderního postupu uchování přírodnin pomocí metody plastinace nebo se seznámit s tím, k čemu slouží přístroje jako dendrometr či nebozez,“ upřesňuje odborný garant expozice Radim Löwe z Fakulty lesnické a dřevařské. Virtuálně se můžete projít v místech, která zažila historicky největší lesní požár v České republice, nebo naopak zavítat do překrásného univerzitního lesa Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny.

Součástí vnitřní expozice je i badatelna pro děti, na kterou navíc navazuje venkovní stezka kolem zámku tvořená patnácti různě zaměřenými interaktivními prvky. „Naše aktivity již několik let směřují k tomu, aby byl univerzitní zámek v Kostelci nad Černými lesy maximálně přístupný veřejnosti. Jsem proto velmi rád, že naše nová vnitřní expozice a venkovní stezka doplňují již tak široké portfolium aktivit,“ podotýká Zdeněk Macháček, ředitel Lesů ČZU.

Tak neváhejte a navštivte univerzitní zámek. Lesárium je otevřeno od 1. června do 30. září, a to vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.