LESY PRE KLIMU: hledání společné strategie adaptace lesů na klimatické změny

Od září se rozběhne přeshraniční projekt Interreg SK-CZ, který je zaměřený na adaptaci lesů v příhraničních oblastech České a Slovenské republiky na klimatické změny. Klade si za cíl přinést nové strategie pro ochranu těchto důležitých ekosystémů. Lesy, které jsou klíčové pro místní bioekonomiku a poskytují řadu ekosystémových služeb jako je zadržování vody, ochrana biodiverzity a ukládání uhlíku, čelí vážným hrozbám v důsledku klimatických změn. Dílčí cíle projektu jsou:

• výměna vědeckých a praktických poznatků partnerů,
  • vypracování společné adaptační strategie lesů, zahrnující opatření v oblasti managementu lesa, managementu zvěře a vodohospodářských opatření
  • založení čtyř demonstračních objektů pro testování navrhovaných opatření.

Výsledky projektu budou šířeny prostřednictvím workshopů určených cílovým skupinám (odborný lesnický personál, státní správa, ochrana přírody, místní vlastníci, správce lesů, zástupci samospráv). Dalšími vhodnými formami se výsledky zpřístupní i široké veřejnosti. Dlouhodobé experimenty na demonstračních objektech pomohou hodnotit a zdokonalovat navrhovaná řešení. Tento přístup má potenciál nejen zlepšit stav lesů na lokální úrovni, ale také poskytnout cenné informace pro národní strategie adaptace lesů na změnu klimatu.

Projekt potrvá dva roky. Koordinátorem projektu jsou LESY Slovenské republiky. Další partneři projektu jsou Lesy ČR, s.p., Národné lesnícke centrum a Česká zemědělská univerzita v Praze. Řešitelem za FLD je prof. Ing. Róbert Marušák, PhD.