Nový život pro evropské pralesy

Cílem projektu LIFE Prognoses je chránit buk lesní, někdy nazývaný „královnou stromů“, pro budoucí generace. Ale co je to za buk lesní, který Evropané tak milují?

Buk lesní (Fagus sylvatica) kdysi pokrýval Evropu od polárního kruhu až po Středozemní moře a bukovým lesům - tzv. porostům – se dodnes daří na velké části kontinentu. Buk lesní, který může dorůst až do výšky 50 metrů a dožívat se až 500 let, je skutečně kultovním druhem – dvojice úctyhodných exemplářů buku se ostatně umístila na prvních dvou místech v letošním ročníku soutěže Evropský strom roku.

Jinak je tomu však s primárními a starými bukovými porosty, a právě zde vstupuje do hry projekt LIFE Prognoses – Ochrana starých lesů v Evropě. Podle odborníků z tohoto čtyřletého projektu financovaného Evropskou unií ve výši 1,4 milionu eur je důležité rozlišovat mezi současnými bukovými lesy, o nichž se říká, že jsou jedním z úspěšných příkladů přírody, a starými lesy, z nichž některé existují již po tisíciletí, ale dosud byly podceňovány.

Tyto pozoruhodné staré lesy mají zásadní význam i v boji proti klimatickým změnám. UNESCO nedávno odhadlo, že staré a pralesovité bukové lesy v Karpatech a dalších oblastech Evropy pohlcují 11 tun ekvivalentu CO2 na hektar ročně, což je řadí mezi pět nejvýznamnějších přírodních a smíšených lokalit světového dědictví UNESCO.

„Kde bychom byli bez stromů?“ říká bývalý komisař EU pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. „Čistí vzduch a živí mraky. Udržují zdravou půdu a jsou nezbytné pro naše klima – a stále více se dozvídáme o tom, jak důležitou roli hrají při ochraně lidského zdraví. Vysazování nových stromů je důležité, ale stejně tak je důležité pečovat o ty, které máme – jak pro jejich přírodní hodnotu, tak pro jejich zásoby uhlíku.

To je hlavní poselství projektu LIFE Prognoses, jehož posláním je mapovat, studovat a zvyšovat povědomí o pěti starých evropských bukových lesích v Alpách, Karpatech, Dinaridech, Středomoří a Pyrenejích, které UNESCO uznalo za světové dědictví, a také o nadnárodní lokalitě UNESCO zahrnující 94 starých lesů v 18 evropských zemích.

„Chceme podpořit celoevropské hodnocení a porovnávání bukových lesů a zároveň zvýšit povědomí Evropanů o tom, jak důležité je zachovat poslední evropské pralesy,“ vysvětluje profesorka Christine Schmittová z univerzity v německém Pasově a jedna z vedoucích výzkumných pracovnic projektu LIFE Prognoses.

Kromě shromáždění různých map a údajů týkajících se bukových lesů v osmi členských státech sestavil projekt LIFE Prognoses, který končí na konci roku 2024, aktuální hodnocení ekosystémových služeb, které staré bukové lesy poskytují, včetně rekreace a cestovního ruchu. V rámci projektu byl rovněž vypracován standardizovaný protokol pro posuzování, hodnocení a mapování starých nížinných a horských bukových lesů v Evropě a v loňském roce byla vydána „kniha inspirace“, která má pomoci zvýšit povědomí o přínosech starých bukových lesů.  Kromě toho projekt organizoval informační stánky na městských veletrzích, výměnné pobyty pro školy a poskytl vybavení pro místní průvodce v Německu. V Rakousku, Belgii, Itálii, Slovinsku a na Ukrajině se uskutečnila setkání s místními komunitami, procházky po lesích a kulturní aktivity, například koncert a divadelní představení.

Jedním z partnerů projektu LIFE Prognoses je také Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze. Hlavním řešitelem za fakultu je prof. Ing. Miroslav Svoboda, Ph.D.

Projekt LIFE Prognoses navazuje na několik předchozích iniciativ financovaných EU na ochranu a obnovu starých bukových lesů v Evropě, včetně projektů LIFE Carpathian Restoration, LIFE FO3REST , LIFE ENVACTCRB a BEECH POWER. Program LIFE Prognoses rovněž přispívá k plnění evropské strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, která zahrnuje cíl „ochrany (v prostoru a čase) posledních starých lesů v EU“, směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích a revidovaného nařízení o využívání půdy, změnách ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF).

Více o projektu a krátké video o pralesích můžete shlédnout zde.

 

Zdroj: New LIFE for Europe’s old-growth forests - European Commission

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.