COST akce ARiF se zaměřuje na využití digitálních dat a rozšířené reality (AR) k transformaci lesnického sektoru. Cílem je vytvořit síť odborníků a průmyslových partnerů, kteří budou spolupracovat na vývoji technologií a standardizaci dat, aby AR mohla být efektivně implementována v lesnictví po celé Evropě.
Digitální transformace zásadně mění lesnický sektor, zlepšuje aplikace od dálkového průzkumu po Průmysl 4.0. Shromažďuje se mnoho dat, ale chybí aplikace pro jejich efektivní využití a koordinovaný výzkum. Rozšířená realita (AR) propojuje digitální prvky s reálným světem a je klíčová pro vizualizaci a interakci s daty. AR může transformovat lesnické postupy, ale čelí výzvám jako nespolehlivé pokrytí sítí a potřeba robustních zařízení. Evropský lesnický sektor potřebuje regionálně specifická řešení AR a standardizaci dat. Komunikační mezera mezi vědci a uživateli vyžaduje přívětivý překlad informací.
Akce COST poběží čtyři roky. Koordinátorem je univerzita Albert-Ludwigs ve Freiburgu. Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze je jedním z partnerů.
Řešitelem za FLD je Ing. Ondřej Nuhlíček, Ph.D., který se stal lídrem jedné ze šesti pracovních skupin. Povede pracovní skupinu WG4 – Object identification in forests. Tato skupina je zaměřena na identifikaci a klasifikaci objektů – lesních cest, terénu, stromového patra aj. tak, aby se v AR mohly jednotlivé typy zobrazovat dle potřeb jednotlivců. Hlavním cílem skupiny WG4 je zkompilovat a analyzovat současné metody a algoritmy používané ke klasifikaci jak bodových mračen, tak digitálních fotografií a určit jejich obecné přednosti a nedostatky pro použití v lesnictví. Následně navrhnout testovací baterii a postup testování tak, aby mohly být jednotlivé metody objektivně hodnoceny a nově vznikající metody mohly být jednoduše porovnávány s těmi stávajícími.