TRANSFORMIT – integrace ekosystémových služeb a ochrany přírody v rámci lesního hospodářství

Myšlenka integrovaného lesního hospodářství, které kombinuje ekonomické, ekologické a sociální cíle s ohledem na udržitelnost a dlouhodobé zachování lesních ekosystému je již poměrně dobře známa. Prozatím ale postrádá dostatek operativních prvků a širší uplatnění na celoevropské úrovni. Fakulta lesnická a dřevařská získala možnost se od začátku roku 2024 podílet na unikátním projektu TRANSFORMIT, který demonstruje a zlepšuje efektivitu integrovaného lesního hospodářství tak, aby došlo k propojení produktivního lesnictví, ochrany biodiverzity a stimulaci mezinárodní spolupráce.

Projekt TRANSFORMIT podpoří širší implementaci integrovaného lesního hospodářství zapojením existujících a dobře fungujících sítí jako je Integrate Network. Při všech těchto aktivitách bude také naše fakulta, která pak bude hrát mezi 16 partnerskými institucemi z 11 evropských zemí důležitou roli v rámci aktivit pracovního balíčku věnovaného tzv. živým laboratořím (Living Labs). Těchto živých laboratoří bude v rámci projektu TRANSFORMIT sedm, a právě jedna z nich vznikne za přispění FLD na území České republiky. Živé laboratoře budou demonstrovat implementaci integrovaného lesního hospodářství a jeho přizpůsobení místním podmínkám a různým vlastnickým strukturám spolu se sladěním protichůdných požadavků vůči lesům. Samozřejmě však nepůjde o laboratoře v podobě místností s mikroskopy, centrifugami a zkumavkami, ale o lesy obhospodařované v reálném prostředí, které budou pečlivě vybrány tak, aby pokrývaly řadu různých přístupů integrativního lesního hospodaření.

Lokality laboratoří budou vybrány na základě úspěšnosti aplikace lesního hospodaření integrujícího ochranu biologické rozmanitosti, těžbu dřeva a další funkce ekosystému. Specificky projekt pracuje s následujícími kritérii:

• Zajištění různorodosti případů napříč biogeografickými regiony.
  • Pokrytí různých vlastnických struktur.
  • Řešení aktuálních otázek relevantních pro vybrané regiony.
  • Zahrnutí různorodých výzev a rizik v oblasti řízení.
  • Využití zavedených vazeb na lesy v udržitelném rozvoji prostřednictvím stávajících sítí, jako je např. Pro Silva, Integrate a Síť pro udržitelné obhospodařování a odolnost sázených lesů atp.
  • Dostupnost, ochota a kapacita působit proaktivně vůči veřejnosti.

Živé laboratoře umožní komplexní představení příkladů dobré praxe integrativního lesního hospodaření podél různých gradientů s potenciálem rozšiřování. Setkávání vlastníků a správců živých laboratoří s projektovými partnery v rámci seminářů organizovaných FLD umožní koordinaci a diskusi o potřebách a dostupnosti informací pro výměnu znalostí a zkušeností. V rámci živých laboratoří budou také připravena setkání se zástupci médií, místních zájmových spolků, ochrany přírody apod. Živé laboratoře se v neposlední řadě stanou součástí rozvíjející se sítě Integrate, která slouží jako zdroj informací a kontaktů pro zainteresované subjekty a lesní podniky se zájmem o integrované lesní hospodaření.

Pro každou živou laboratoř bude vytvořen profil obsahující informace o druhové skladbě, režimech hospodaření, inventarizačních postupech, používaných nástrojích pro podporu rozhodování nebo konkrétních potřebách, informacích zahrnujících hlavní problémy s hospodařením atd. Shromážděné informace budou syntetizovány a zveřejněny na webových stránkách projektu jako součást znalostního centra zaměřeného na propagaci integrovaného lesního hospodaření. Za účelem identifikace společných výzev v oblasti integrovaného lesního hospodaření a navržení řešení bude uspořádán online spolutvůrčí seminář napříč všemi živými laboratořemi s přispěním vybraných zúčastněných stran z jiných sítí integrovaného lesního hospodaření. Uspořádány budou také tři studijní cesty pro mediálně zainteresované strany do tří vybraných živých laboratoří projektu TRANSFORMIT.